Payerův dům


  

Stanice Payerův dům je pojmenována po českém polárním badateli Juliu Payerovi. Nachází se v centrální části Svalbardu, ve správním středisku Longyearbyen (mapa), v dochozí vzdálenosti centra města, které je vybavené veškerou občanskou vybaveností (restaurace, pošta, banka, nemocnice).

Vybavení stanice:
- 2 ložnice s celkovou kapacitou 8 postelí
- společenská místnost s audiovizuálním systémem (vhodná pro krátké prezentace a výuku)
- koupelna se sprchovým koutem, 2x WC, prádelna (pračka, sušička)
- plně vybavená kuchyně
- 2 vybavené laboratoře (INFO ZDE)
- skladovací prostory včetně mrazniček a chladniček
- zbraňový trezor a vybíjecí zařízení
- Wi-Fi eduroam

Transport:
Pro pohyb v okolí Longyearbyenu slouží dva terénní automobily s pohonem 4x4 (Ford Ranger a Toyota Land Cruiser) - každé v konfiguraci 4 osoby + 1 řidič. K převozu nákladu disponujeme vlekem o nosnosti 1,3 t.

Pro pohyb v terénu jsme pro zimní období vybaveni dvěma sněžnými skútry Yamaha Viking VK540 IV se saněmi. Na moři pak využíváme pracovní člun Adventure V450 s motorem o výkonu 40HP (kapacita 5+1 osob).

Veškeré transportní prostředky náležící ke stanici smí obsluhovat pouze proškolení zaměstnanci České arktické výzkumné stanice. Pokud budete potřebovat využít naše dopravní prostředky, uveďte to, prosím, v rezervaci!

Provozní řád České arktické výzkumné stanice

Adresa stanice: Vei 401-42, 9170 Longyearbyen, Svalbard

LONGYEARBYEN Svalbard


Praktické informace:

Každý den přistává v Longyearbyenu několik letů společností SAS a Norwegian z Tromsø a Oslo. Letiště je od města vzdálené zhruba 3 km a mezi letištěm a městem jezdí kyvadlová autobusová doprava, stejně tak taxislužba. Při odletu je potřeba provést online check-in!

Oficiální měna Svalbardu je NOK (Norská koruna). V případě, že nemáte s sebou hotovost, můžete vybrat z bankomatu ve městě. Většina obchodů i restaurací však akceptuje platební karty.

Během léta může být stanice velmi plná, rezervujte si tedy Váš pobyt s předstihem. Stanice není příliš velká, proto prosím během pobytu respektujte prostor ostatních uživatelů stanice. Pokud budete mít větší objem zavazadel, dejte nám vědět s předstihem.

Každý uživatel stanice se zodpovídá správci stanice a musí respektovat jeho pokyny, včetně dodržování řádu stanice.

Během plného využití stanice se může stát, že laboratoře či dopravní prostředky nebudou k dispozici v čas, který požadujete. Doporučujeme rozplánovat si rezervní čas pro Váš výzkum v případě nepřízně počasí či jiných nepředvídatelných událostí. Vždy seznamte správce stanice s Vašimi plány na další den, usnadníte tím přípravu denního plánu stanice.

Všechny vědecké projekty na Svalbardu musí být zaregistrované v databázi Research in Svalbard. Některé projekty vyžadují povolení. Povolení k výzkumu a doklad o registraci v RiS mohou být namátkově kontrolovány!

Pro pohyb mimo hranice města budete potřebovat kulovnici a signální pistoli. Nedoporučujeme pohybovat se v terénu bez dodržení potřebných bezpečnostních zásad.

Kuchyni můžete využívat k přípravě vlastního jídla nebo využít naší nabídky jídla za poplatek. V případě vlastního stravování je třeba se správcem stanice dohodnout na provozu kuchyně.