Arktický festival 2019

04.10.2019

Centrum polární ekologie a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích spolupořádají Arktický festival 2019


ARKTICKÝ FESTIVAL 2019

Dny arktické a české kultury a vědy navazující na projekt DOMA NA ŠPICBERKÁCH 2018, který se uskutečnil 21. srpna – 13. září loňského roku ve špicberském správním středisku Longyearbyen a v bývalém ruském těžebním městečku Pyramida na Špicberkách. Českému odbornému publiku i široké veřejnosti budou od 7. listopadu 2019 do 31. ledna 2020 představeny úspěchy severských a českých vědců při výzkumu Arktidy, kultura a historie arktických národů a společné česko-arktické kulturní a vědecké aktivity v Česku a v Arktidě. Diváci poznají mimo jiné specifika arktické kultury ze Špicberk, Grónska, Laponska, Norska a Dánska formou přednášek, literárních besed, koncertů, filmových a divadelních představení. Po zahájení v Praze a Teplicích ve dnech 7.–11. 11. bude festival pokračovat kromě Prahy a Teplic také v Českých Budějovicích a Plzni. Projekce arktických filmů proběhnou navíc v Hodoníně, Jablonci nad Nisou, Jeseníku, Poličce, ve Vysoké u Mělníka a Veselí nad Moravou.

Na projektu spolupracují tyto instituce v České republice a v zahraničí: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Karlova univerzita v Praze, Divadlo Archa, Severský filmový klub, Kino Lucerna, Komorní kino Evald, Kino NFA Ponrepo, Městská knihovna v Praze, Geofyzikální ústav AV ČR, nakladatelství Argo a Dauphin, Skandinávský dům, Česká centra, Regionální muzeum v Teplicích, kino Květen v Teplicích, hudební klub Hvjezda v Teplicích, klub Horká vana v Českých Budějovicích, hudební klub Velbloud v Českých Budějovicích,  Galerie Evropského domu v Plzni, Ministerstvo financí ČR (administrace Norských fondů), Velvyslanectví Norska v Praze, Velvyslanectví Kanady v Praze, Velvyslanectví Dánska v Praze, Velvyslanectví Finska v Praze, UNIS (Univerzitní centrum na Špicberkách), Norský polární institut, Sámská rada/Norsko, Institut Fridtjofa Nansena aj.

Arktický festival 2019 pořádá Centrum polární ekologie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích ve spolupráci s UNIS v Longyearbyenu za finančního přispění Fondu pro bilaterální vztahy v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021.

Program ke stažení ZDE