Expedice členů CPE do Antarktidy

27.03.2019

Několik členů týmu CPE se v zimě 2018/2019 zúčastnilo expedic do Antarktidy

60. Japonská výzkumná expedice do Antarktidy za účasti Josefa Elster
Vedoucí CPE doc. Josef Elster byl přizván k účasti na plavbě japonským ledoborcem Shirase. Po připlutí k břehům Antarktidy členové expedice provedli mnoho odběrů, zejména v okolí japonské stanice SYOWA. Josef Elster v Antarktidě studoval biomasu sinic a mechorostů nejen ze dna antarktických jezer.

Expedice Masarykovy univerzity na ostrov Nelson za účasti Václava Pavla
Václav Pavel se jako ornitolog zúčastnil expedice na ostrov Nelson v souostroví Jižní Shetlandy v Antarktidě, kde byl v letošním roce proveden úklid a přípravy na rekonstrukci české stanice CzECO NELSON. Expedici organizoval Český antarktický vědecký program fungující pod Masarykovou univerzitou v Brně a Český antarktický nadační fond.

Americká expedice do oblasti Dry Valleys ve Východní Antarktidě za účasti Martina Luláka
Od října do ledna se náš kolega Martin Lulák zúčastnil americké expedice v rámci výzkumné skupiny vedené profesorem Johnem C. Priscu z Montana State University, která se zabývá dlouhodobým studiem ekologických změn v oblasti tzv. Suchých údolí (Dry Valleys) ve Východní Antarktidě poblíž americké vědecké stanice McMurdo.

Josef Elster odebírá vzorky biomasy Josef Elster odebírá vzorky biomasy ledoborec Shirase Václav Pavel na ostrově Nelson Martin Lulák se podílel na výzkumu v McMurdo Dry Valleys Tučňáci