Terénní stanice Nostoc


 

Terénní stanice "Nostoc" se nachází v centrální části Svalbardu, ve fjordu Billefjorden, zátoce Petuniabukta, poblíž opuštěného hornického města Pyramiden (mapa).

Skládá se ze 4 kontejnerů (2x ložnice, plně vybavená kuchyně, laboratoř) spojených vytápěným centrálním stanem. Ten slouží jako společenská místnost. Kapacita stanice je 15 osob, na nouzový krátkodobý pobyt až 20 osob.

Stanice disponuje pracovními čluny Zodiac MK3 GR (max 7+1) 40 HP a Brig HD 410 (max 6+1) 25HP pro pohyb po moři v okolí stanice.
Veškeré transportní prostředky náležící ke stanici smí obsluhovat pouze proškolení zaměstnanci Centra polární ekologie. Pokud budete potřebovat využít naše dopravní prostředky, uveďte to, prosím, v rezervaci!

Součástí stanice jsou i 2 plechové kontejnery v přístavu ve městě Pyramiden, které slouží jako skladiště a nouzové nocoviště.

Více fotografií najdete v Galerii Rezervace Ceny za využití stanice

Praktické informace:
Oficiální měna Svalbardu je NOK (Norská koruna). Jediné místo, kde lze v zátoce Petunia použít peníze je BAR v Pyramiden :-).

Během léta může být stanice velmi plná, rezervujte si tedy Váš pobyt s předstihem. Stanice není příliš velká, proto prosím během pobytu respektujte prostor ostatních uživatelů stanice. Pokud budete mít větší objem zavazadel, dejte nám vědět s předstihem.

Každý uživatel stanice se zodpovídá správci stanice a musí respektovat jeho pokyny, včetně dodržování řádu stanice (k nahlédnutí na stanici). Buďte prosím nápomocni správci stanice, alespoň tím, že budete připraveni během pobytu pomáhat s udržením stanice v čistotě. Na stanici NENÍ stálá uklízecí služba, každý uživatel musí dodržovat pořádek a po skončení pobytu uklidit prostor který užíval.

Během plného využití stanice se může stát, že laboratoře, dílna či dopravní prostředky nebudou k dispozici v čas, který požadujete. Doporučujeme rozplánovat si rezervní čas pro Váš výzkum v případě nepřízně počasí či jiných nepředvídatelných událostí. Vždy seznamte správce stanice s Vašimi plány na další den, usnadníte tím přípravu denního plánu stanice.

Všechny vědecké projekty na Svalbardu musí být zaregistrované v databázi Research in Svalbard. Některé projekty vyžadují povolení. Povolení k výzkumu a doklad o registraci v RiS může být namátkově kontrolováno!

Pro pohyb mimo stanici budete potřebovat kulovnici a signální pistoli. Nedoporučujeme pohybovat se v terénnu bez dodržení potřebných bezpečnostních zásad.

Na stanici není možnost používat kuchyni k přípravě vlastního jídla, z důvodu omezené kapacity kuchyně. Lze využít naší nabídky jídla za poplatek, pak je nutné se zúčastnit "služeb v kuchyni" podle rozvrhu, který připravuje správce stanice. Stanice NEMÁ vlastního kuchaře.

Užitečné odkazy:

Jak se oblékat na Svalbardu

Průvodce pro vědce na Svalbardu

Pravidla pro půjčování zbraní na Svalbardu

IcePeople: Novinky ze Svalbardu

Úřad guvernéra

RiS portal: databáze výzkumných projektů na Svalbardu

UNIS : University Centre in Svalbard

EU-InterAct: Fieldwork planning handbook