„Nová suchá hydrobiologie“
„Nová suchá hydrobiologie“

Kdy:
2022-12-01 15:00

O události

Pedagogická habilitační přednáška z oboru hydrobiologie

„Nová suchá hydrobiologie“

aneb reakce vodních bezobratlých na změny hydrologického a teplotního režimu akcelerované klimatickými změnami i člověkem.

Datum a čas: čtvrtek, 1. prosince 2022, 15:00
Místo konání: přednášková místnost B1

Anotace:

Mezi zásadní faktory ovlivňující vodní bezobratlé ve sladkých vodách patří hydrologický režim a teplota. Ta ovlivňuje další klíčové faktory, jako je třeba obsah kyslíku či intenzita metabolizmu. Extrémní situace, jako je z hydrologického pohledu sucho nebo nízké teploty vedoucí k vymrzání, tak představují zásadní environmentální filtry. V současnosti pozorujeme hydrologické a teplotní změny probíhající v důsledku akcelerující klimatické změny spojené s epizodami úplného vyschnutí vodních toků, které jsou navíc prohlubovány lidskými aktivitami. Tyto propojené fenomény se pak výrazně promítají nejen do stavu společenstev, ale mění i strukturu populací jednotlivých druhů. Přežívá tak pouze omezená část vodního společenstva vybavená dostatečnou rezistencí či resilencí (pružností) vůči suchu. Naopak pro některé dobře adaptované vodní druhy, či pro suchozemské organizmy může být vyschlé koryto novou šancí. Pochopení příčin a mechanizmů těchto změn je zásadní nejen pro popis současných trendů, ale i pro odhad trajektorií budoucího vývoje. Přednáška tak odhalí souvislosti a některé překvapivé závěry dlouholetého výzkumu těchto otázek nejen na vysychavých tocích.

pozvanka-na-pedagogickou-habilitacni-prednasku-paril

RNDr. Petr Pařil, Ph.D.
Ústav botaniky a zoologie Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita, Brno

 
 

Powered by iCagenda

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

Vážení návštěvníci, právě jsme spustili nové internetové stránky naší univerzity včetně všech fakult, kateder a součástí univerzity. Než se u nás na novém webu rozkoukáte, můžete kliknout na zobrazení starých internetových stránek.

1

0