Laboratoř klinické diagnostiky patří v hodnocení kvality detekce SARS-CoV-2 mezi nejlepší

Laboratoř klinické diagnostiky PřF JU, ve které se na testování pacientských vzorků na přítomnost viru SARS-CoV-2 podílejí i zaměstnanci Katedry chemie, patří mezi laboratoře, které v externím hodnocení kvality dosáhly maximálního počtu bodů.

V externím hodnocení kvality, které zajistil Státní zdravotní ústav, se ověřovala kvalita detekce viru SARS-CoV-2 a to jak detekce viru v různých koncentracích, tak detekce jednotlivých variant (tzv. diskriminační PCR).

Ze zúčastněných 115 laboratoří získalo 36 laboratoří maximální počet bodů, a to jak z hlediska vyhodnocení pozitivity/negativity vzorků, tak z hlediska určení hodnoty Ct, která odpovídá koncentraci viru ve vzorku. Laboratoř klinické diagnostiky PřF JU patří mezi tyto nejúspěšnějí laboratoře.

Hodnocena byla také schopnost detekovat varianty viru SARS-CoV-2 - alfa, beta, gama, delta (v době hodnocení kvality ještě varianta omikron nebyla známá). Této části se účastnilo 66 laboratoří. Laboratoř klinické diagnostiky PřF JU i v tomto případě patřila mezi laboratoře, která všechny tyto varianty určila správně (celkem 34 laboratoří).

Velké díky všem testovačům za jejich kvalitní práci pro fakultu a univerzitu.