Regionální směsi osiv jako účinný nástroj ochrany diverzity lučních biotopů

Řešitel: Klára Řehounková
Spoluřešitelé: Český svaz ochránců přírody (hl. řešitel); Masarykova univerzita Brno; Agrostis Trávníky, s.r.o.; ZO ČSOP Bílé Karpaty; ZO ČSOP Vlašim; Western Norway University of Applied Sciences, Norsko; Bratislavské regionálne ochranárske združenie
Poskytovatel: Státní fond životního prostředí České republiky v rámci Programu podporovaného z Finančního mechanismu Norska 2014-2021
Číslo grantu: 3211100009
Doba trvání: 2022-2024

I když se u nás regionální luční směsi osiv využívají již poměrně dlouho, jedná se pouze o lokální aktivity. Projekt zkoumá metody, které jsou pro přírodě blízkou obnovu druhově bohatých luk nejvhodnější (osev regionální směsí, přenos zeleného sena, výmlat). Testuje se efektivita různých kartáčových sběračů semenné biomasy (nakartáčovaná rostlinná hmota obsahující semena), od nejmenšího ručního, přes ručně vedené, až po traktorový sběrač. Projekt má několik cílů: 1) najít co nejvíce pestrých luk po celé ČR, které mohou sloužit jako zdroj semen, zmapovat je a zanést do databáze; 2) vyzkoušet různé technologie sběru semen v odlišných podmínkách a vyhodnotit jejich efektivitu; 3) zpřístupnit nashromážděné znalosti a zkušenosti odborné i laické veřejnosti.