Dr. Dagmara Sirová získala prestižní stipendium pro ženy ve vědě

Vědkyně z Katedry biologie ekosystémů se stala jednou ze tří vítězek letošního ročníku soutěže L´Oréal Pro ženy ve vědě.

Program podporující talentované vědkyně již po osmé ocenil výjimečné projekty na poli české vědy. Celosvětově probíhající projekt se koná pod záštitou organizace UNESCO a odborným garantem v České republice je Akademie věd ČR. Za dobu existence projektu podpořil L´Oréal celkem šesti miliony korun již 24 českých vědkyň.

Boj o ocenění byl v letošním roce velmi náročný, protože počet přihlášek do programu se oproti loňskému roku zdvojnásobil. S počtem 67 přihlášených se letošní ročník zařadil k nejúspěšnějším v historii projektu. Do finále odborná porota vybrala 13 nejlepších vědeckých prací a jejich autorky dostaly možnost je osobně obhájit před odborníky z Akademie věd ČR, zástupci České komise pro UNESCO a také před generálním ředitelem společnosti L´Oréal Laurentem Boukobzou. Tři laureátky převzaly ocenění, každá v hodnotě čtvrt milionu korun, na slavnostním vyhlášení v Café Louvre v Praze 29. 5. 2014.

RNDr. Dagmara Sirová, Ph.D. pracuje na Katedře biologie ekosystémů a její dlouhodobý výzkum se zabývá interakcemi mezi rostlinami a mikroorganismy. Se svým vědeckým týmem zkoumá bakterie, které dokáží pozitivně ovlivňovat růst a vitalitu rostlin. Jako modelový organismus využívá bezkořenovou rostlinu – bublinatku.

K tématu žen ve vědě Dr. Sirová říká: „Přítomnost žen ve vědě je velmi důležitá, protože ženy přinášejí jiný pohled na vědu a výzkumné problémy. Svět má momentálně mnoho naléhavých globálních témat, které je nutné řešit, a ženský přístup je leckdy přínosný.“

Doktorka Sirová je již třetí vědkyní z Přírodovědecké fakulty, která se stala laureátkou výše zmíněného ocenění. V roce 2011 byla mezi vítězkami Dr. Alena Krejčí, která tak získala podporu pro svůj projekt zkoumající buněčné signalizace, o dva roky dříve slavila se svým projektem úspěch absolventka PřF JU Dr. Alena Zíková, která v současné době púsobí na Parazitologickém ústavu AV ČR.

Fotografie poskytla agentura AMI Communications.