Skip to main content

NMgr. studijní program

Biofyzika

O programu

Vystudovali jste biofyziku nebo přírodovědný bakalářský obor a zaujaly Vás přesahy mezi přírodovědnými obory? Magisterský studijní program Biofyzika představuje optimální mix fyziky, chemie a biologie a poskytne Vám znalosti potřebné pro práci v multidisciplinárních týmech nebo laboratořích. V rámci studia se můžete pomocí špičkových laserových systémů experimentálně zabývat například primárními procesy ve fotosyntéze (jak rostliny zpracovávají a využívají sluneční záření), využívat elektronovou mikroskopii ke studiu virů, proteinových komplexů nebo nukleových kyselin. Pro teoreticky zaměřené studenty program nabízí možnost věnovat se počítačovému modelování vlastností molekul nebo proteinových komplexů.

Informace o studiu

Základem magisterského oboru Biofyzika je získání teoretických a praktických dovednosti zahrnující použití různých metodologických postupů a využití moderních experimentálních metod souvisejících s použitím fyzikálních metod ke studiu chemických a biologických systémů (molekul, proteinů, buněk i celých organismů). Důraz je kladem zejména na využití široké škály spektroskopických metod, které dnes tvoří základ jakékoliv experimentální práce v multidisciplinárním výzkumu a praxi, na teoretické přístupy umožňující modelování studovaných systémů a jejich funkcí. Cílem programu je ale i rozvoj schopností nutných pro vědeckou práci: orientovat se ve vědecké literatuře, komunikovat s vědeckou obcí, navrhovat experimenty a prezentovat výsledky své práce.

Povinné a povinně volitelné předměty

Povinné předměty

  • Bioenergetika (KEBR/630)
  • Bioinformatika (UCH/BII)
  • Kvantová teorie II – interakce záření s hmotou (UFY/KT2)
  • Optická spektroskopie (UFY/OPS)
  • Molekulární modelování v biol. a chem. vědách (UCH/617)
  • Elektronová mikroskopie pro biology (UFY/EMB)
  • Magisterská diplomová praxe (FPR/881)
  • Magisterská zkouška z angličtiny (OJZ/930 nebo 935)

     

    Povinně volitelné předměty - Skupina I

      • Počítačová fyzika – částicové modelování (UFY/513)
      • Teorie hustotních funkcionálů (DFT) (UFY/522)
      • Termodynamika biomolekulárních systémů (UCH/012)
      • Přenos elektronu a energie v biol. systémech (UFY/EET)
      • Procesy přenosu náboje a jejich simulace (UFY/523)
      • LabView (UFY/LBV)

       

      Povinně volitelné předměty - Skupina II

      • Fluorescenční spektroskopie biologických systémů (UCH/033)
      • Fotochemie přírodních vodních systémů (UCH/047)
      • Fotosyntéza (KEBR/635)
      • Lasery a nelineární optika (UFY/LNO)
      • Biokrystalizační metody (UCH/253)
      • Základy analytické chemie (UCH/CZV10)
      Kredity

      Za dvouleté studium potřebujete ze zkoušek a zápočtů z kurzů získat alespoň 120 kreditů (tj. 30 kreditů za semestr). Je jen na Vás, jestli se budete věnovat hlavně fyzice nebo si dáte raději více biologie, chemie, programování nebo si namícháte vše dohromady, protože Vás prostě baví všechno. Počet kreditů se u každého kurzu liší podle náročnosti.

      Diplomová práce

      Důležitou a nedílnou součástí studia je vypracování diplomové práce. V ní prokážete schopnost zvládnout teorii vybrané komplexní problematiky, vlastní badatelskou práci a také přípravu kvalitního textu odborné studie. Na PřF JU a na spolupracujícím Biologickém centru AV ČR máte velký výběr témat zaměřených na základní výzkum i aplikace. Jako biofyzici si můžete vybírat práce na několika katedrách, kromě fyziky také na chemii, molekulární biologii i jinde, kde budete pracovat s moderními biofyzikálními metodami. Aktivní studenti se mohou zapojit do vědecké práce již od prvního ročníku studia. Témata biofyzikálních prací mohou být velmi různorodá, v nedávné době byly úspěšně obhájeny diplomové práce zabývající se vývojem biokompatibilních povrchů s využitím nanočástic (aplikace v lékařském výzkumu), studiem vlastností biologicky významných molekul s pomocí počítačových simulací, dále práce zkoumající vlastnosti a funkce fotosyntetických barviv a proteinů pokročilými metodami optické spektroskopie, nebo diplomová práce zaměřená na studium funkce bakteriálních proteinů metodou spektroskopie jednotlivých molekul.

      Státní závěrečná zkouška

      Státní závěrečná zkouška se skládá ze tří okruhů:

      1) Teoretické základy biofyziky

      2) Experimentální základy biofyziky

      3) Okruh k tématu diplomové práce, kde student prokáže hlubší znalosti v problematice, kterou zpracovává ve své diplomové práci.

      Nedílnou součástí magisterské státní zkoušky je obhajoba diplomové práce, kde ukážete, že umíte zpracovat dané téma, jste schopni interpretovat a vysvětlit dosažené výsledky, zvládáte práci s odbornou literaturou a v neposlední řadě také ukázat, že jste schopni dané téma diskutovat s odborníky v oboru.

      Uplatnění absolventů

      Studijní program připravuje absolventy pro práci v laboratořích se zaměřením na výzkumnou, vývojovou nebo kontrolní činnost. Absolventi studia budou schopni pracovat samostatně v multidisciplinárním výzkumu a předpokládá se také jejich uplatnění v kompetitivním prostředí mezinárodního výzkumu a vývoje.

      Informace o přijímacím řízení

      Informace o přijímacím řízení naleznete zde.

      Přihláška ke studiu

      Do navazujícího magisterského studijního programu Biofyzika se můžete přihlásit elektronicky. 

      Kontakt

      Pokud máte k navazujícímu magisterskému programu Biofyzika nějaké dotazy, obraťte se na garanta programu prof. RNDr. Tomáše Polívku, Ph.D.

      E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

      Tel.: 389 036 267

       

      Přihlaste si
      odběr newsletteru

      Zůstaňme v kontaktu na
      sociálních sítích

      Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

      Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

      © 2025 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
      Cookies

      1

      0