• Úvod
  • Věda a výzkum
  • Naše objevy
  • Nezáměrné dopady agroekologického výzkumu na život farmářů na Nové Guinei

Nezáměrné dopady agroekologického výzkumu na život farmářů na Nové Guinei

V posledních letech se na řadě míst světa prosazuje agroekologie, která si klade za cíl řešit problémy spojené se zemědělskou produkcí. Je to vědecká disciplína a současně i sociální hnutí, které ovlivňuje nejen zemědělství, ale i vývoj zemědělské krajiny a s ním spojenou ochranu přírody. Badatelé i aktivisté spojení s tímto přístupem často formulují předpoklady o tom, jaký bude dopad jejich aktivit na místní komunity. Vědci se soustředí především na dopady po ukončení příslušného výzkumu, zatímco aktivisté obvykle předpokládají, že se nové agroekologické praktiky budou šířit existujícími sociálními sítě v dané oblasti.

Alfred Kik z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a výzkumného centra New Guinea Binatang Research Center v Madangu a jeho kolegové v nové studii zhodnotili vliv, jaký měl jejich agroekologický výzkumný projekt na farmaření a sociální vztahy v novoguinejské vesnické komunitě. Cílem původního projektu bylo ověřit vliv používání banánového kompostu, slepičího hnoje a NPK hnojiva na úrodu sladkých brambor, tj. povijnice batátové.
Do výzkumu byli intenzivně zapojeni místní farmáři.

Badatelé zjistili, že již v průběhu projektu začalo více a více lidí v komunitě využívat ke hnojení sladkých brambor rostlinné zbytky. Živočišný hnůj ani NPK hnojivo se příliš neujaly. Farmáři si rovněž osvojili praktiky, které se používaly při výzkumu,
i když na ně výzkum nebyl zaměřen. Vědci přitom počítali s tím, že rady vycházející z výzkumu poskytnou farmářům až na závěr.

Rovněž vyšlo najevo, že místní lidé, kteří byli zapojeni do projektu jako asistenti, jsou ostatními častěji žádáni o radu, i když to nemuselo souviset s dotyčným projektem. Ukazuje se, že výzkum tohoto typu může neúmyslně ovlivnit sociální vztahy mezi místními lidmi, a že by to vědci měli zahrnovat do úvahy při plánování výzkumu tohoto typu.

Hazenbosch, M., Sui, S., Isua, B., Beauchamp, E., Kik, A., Luke, G., Matouš, P. Morris, R.J., Paliau, J., Milner-Gulland, E.J. 2022. Quantifying unintended effects of an agroecological research project on farmers' practices and social network in Papua New Guinea. People and Nature online 20. 11. 2022.

Kontakt: MSc. Alfred Kik (akik at prf.jcu.cz)

Obrázek: Pátrání po planých banánech na Nové Guinei. Kredit: S. Carpentier, CC0.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0