Retreat 2019

4th Annual Retreat of the Department of Molecular Biology and Genetics 2019


Friday October 11th – Sunday October 13th 2019 - Penzion Mauritz, Bělá, Nová Pec

Retreat of the Department of Molecular Biology and Genetics 2019

Click here to see more photos from the retreat on Facebook

Organizers: Tomáš Doležal, Lenka Chodáková

Academics: Adam Bajgar, Alexander W. Bruce, Tomáš Doležal, Hassan Hashimi, Alena Krejčí, Iva Mozgová, Petr Nguyen, Zdeněk Paris, Roman Sobotka

PROGRAM OF EVENTS AND PRESENTATIONS

Friday 11.10.

15:00 ARRIVAL AND ACCOMMODATION (little refreshments will be ready)
17:00 WELCOME NOTE by Tomáš Doležal

17:00-18:20 PRESENTATIONS
17:00 Gabriela Krejčová - The role of macrophages in adipose tissue remodelling in Drosophila
17:20 Pavla Nedbalová - S-adenosylmethionine cycle as a source of extracellular adenosine during immune response in Drosophila mleanogangster
17:40 Ambar Kachale - A tale of UGA
18:00 Anna Nenarokova - Causes and effects of C-NHEJ loss. DNA repair and the genomes of parasites

18:30-19:20 DINNER – “GET TO KNOW EACH OTHER”
19:30-21:00 Discussion with a guest
21:00 - ? FREE TIME

Saturday 12.10.

8:30 – 9:30 Breakfast

9:30 - 10:50 PRESENTATIONS
9:30 Laura Ávila Robledillo - Evolutionary dynamics of satellite DNA in plant genomes
9:50 Tihana Vondrak- Characterization of repetitive arrays by bioinformatic analysis in ultra-long nanopore reads of species Lathyrus sativus
10:10 Tomáš Konečný - Role of PRC2 in regulation of light signaling during photomorphogenesis in Arabidopsis thaliana
10:30 Naseem Samo - Role of PRC2 in embryo-to-seedling phase transition in Arabidopsis by focusing on metabolism

10:50-11:25 Coffee break

11:30 - 12:50 PRESENTATIONS
11:30 Justina Koubová - From telomeres to lifespan regulation in social insects
11:50 Štěpánka Tomková - An insight into the Flavivirus enigma
12:10 Guillem Miguel Pascual Aznar - The Ssl2148 protein, a component of the CP47 assembly module of Photosystem II in the cyanobacterium Synechocystis PCC 6803
12:30 Sirisha Killi - Transformation of Chromera velia and isolation of nuclei from Vitrella brassicaformis

12:50-13:50 Lunch – student discussion
13:50 -16:30 free afternoon
16:30-17:00 Coffee break

17:00-18:40 PRESENTATIONS
17:00 Pablo Bora - Role of p38-MAPKs in mammalian blastocyst maturation
17:20 Rebecca Collier - Blastomere positioning and cell fate derivation in the preimplantation mammalian embryo
17:40 Martina Stiborová - The role and function of WWC2 protein in early embryonic development
18:00 Serafim Nenarokov - Using machine learning algorithms in phylogenetics
18:20 Monika Wisniewska - Phylogenomics analyses of ten transcriptomes of secondarily free-living diplomonads

18:40-19:30 Dinner

19:30-20:50 PRESENTATIONS
19:30 Vyara Ganeva - Exploring antigenic disguises and immune evasion strategies of Sphaerospora molnari
19:50 Ayush Sharma - Evolutionary history and structure of Chromera velia
20:10 Michaela Kunzová - Role of ROS in mitochondrial metabolic rewiring during Trypanosoma brucei differentiation
20:30 Nina Sheikh - Investigating the role of MICOS in the absence of cristae in Trypanosoma brucei
20:50 - ? FREE TIME

Sunday 13.10.

8:30 – 9:30 Breakfast

9:30-10:50 PRESENTATIONS
9:30 Pavla Šnebergerová - Proteolytic enzymes in Babesia and their potential as drug targets
9:50 Magdalena Kaniewska - Temperature entrainment of the circadian clock in the linden bug Pyrrhocoris apterus
10:10 Irena Provazníková - rDNA cluster evolution within the order Lepidoptera
10:30 Shun-Min Yang - Are histones in mitochondria of Chromera velia

10:50-11:20 Coffee break

11:20-12:00 PRESENTATIONS
11:20 Valéria Juricová - The molecular interactions between Hemistasia phaeocysticola and its prey
11:40 Vijaya Geetha Gonepogu - The allelopathic interactions between chromerid algae

12:00-12:45 CONCLUDING REMARKS
- voting for the best presentation
 - WINNER ANNOUNCEMENT
 - group photo

12:45-13:30 LUNCH
14:00 THE END - departure

Winners of the best presentation:

1st Tihana Vondrak

2nd Shun-Min Yang

3rd Michaela Kunzova