Fotovíkend s faunou Šumavy

17.04.2019

O druhém dubnovém víkendu proběhla další z akcí pro středoškolské učitele, tentokrát s názvem Fotovíkend s faunou Šumavy. Program se nesl v duchu propojení biologie a fotografování.


Ubytování bylo zajištěno v malé obci Pěkná na Prachaticku, kde jeden z lektorů, Pavel Bače, již několik let monitoruje zdejší avifaunu. Nedaleko pozemku vybudoval skryté úkrytiště, ze kterého je možné ptáky z bezprostřední blízkosti nejen pozorovat, ale také fotografovat.

      

V pátek odpoledne skupina nadšenců dorazila do Pěkné se svými fotoaparáty, seznámili se s programem a lektory a večer si poslechli povídání Pavla Bačeho o jeho fotografických začátcích a monitorování zdejších živočichů. Účastníci se poté rozdělili do tří skupin, kdy první skupina směřovala v sobotu brzy ráno do úkrytiště, druhá se vypravila s Pavlem Bačem do hor vybrat a zkontrolovat fotopasti. V této oblasti byl potvrzen výskyt vzácného puštíka bělavého, kterého se sice skupince vidět nepodařilo, místo toho ale zahlédli alespoň kulíška nejmenšího.

     

Poslední skupina pak mohla vidět odchyt ptáků do sítí a jejich kroužkování, který demonstroval Petr Veselý z Katedry zoologie. Po skončení dopoledního programu měl pro účastníky připravenou také zajímavou přednášku o ptačím tahu.

        

        

Odpoledne fotograf David Veis vysvětlil základy makrofotografie a portrétu v plenéru a účastníci mohli podle libosti fotografovat v úkrytišti. Večer proběhlo promítání fotografií účastníků s odborným komentářem lektorů a společné posezení za doprovodu kytar a zpěvu.

      

Nedělní program byl zakončen ranní vycházkou do oblasti výskytu bobra evropského a společným obědem.