Zpátky do lavic 2019

02.12.2019

Na přelomu listopadu a prosince proběhl na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity oblíbený přednáškový víkend pro učitele s názvem Zpátky do lavic.


Tentokrát se víkendu zúčastnilo 30 zájemců z různých koutů republiky.

Sérii přednášek zahájila v sobotu ráno Martina Konečná s přednáškou na téma Holka nebo kluk? Diferenciace pohlaví a olympiáda. Hned ze začátku objasnila záhadný název přednášky a  účastníky příjemně naladila na celodenní program. Marie Hronková je pak zasvětila do tajů experimentální biologie rostlin a doporučila učitelům vhodnou literaturu do výuky na SŠ.

Po obědě navázal Pavel Duda s přednáškou o nových poznatcích o evoluci člověka. Účastníci téměř nestačili vstřebávat všechny novinky, které se v posledních měsících a letech odehrály na poli evoluce člověka, a proto hned po přednášce žádali na další rok o pokračování. V tomto nadšeném duchu se sobotní den také zakončil, a to přednáškou Františka Sedláčka, který představil Výzkum chování živočichů v labyrintu doby a účastníkům pustil i konkrétní videa zaměřená na chování živočichů.

V neděli byly na programu tři přednášky. Na začátek Ján Štěrba seznámil přítomné účastníky s problematikou léků a genů a svou přednáškou Léky a geny, aneb s farmakogenetikou a epigenetikou se potkáváme i v běžném životě všechny nadchl natolik, že žhavá diskuse probíhala ještě na chodbě. 

Dále pokračovala Pavla Nedbalová se svou přednáškou Nenasytná imunita, která na předchozí přednášku Jána Šterby navázala, a dokonce uvedla příklady z probíhajícího výzkumu.

Celý víkend zakončil Oldřich Nedvěd se svou přednáškou 20 tisíc mil pod mořem za hlubokomořskou faunou.

Více fotografií z víkendu naleznete zde: https://www.facebook.com/akce.prf.ju/photos/pcb.2805289292850451/2805282646184449/?type=3&theater