Skupiny

Nová skupina, smazání skupiny


Vytvoření nové skupiny

Novou skupinu, například pro jeden předmět či skupinu v rozvrhu, lze vytvořit přes Groups => My groups => Create group vpravo.

 • Povinným políčkem je název skupiny - Group name, které se pak bude členům zobrazovat v jejich seznamu a které lze i později změnit přes záložku Edit group.
 • Group description je popis skupiny, který se u skupiny bude zobrazovat.
 • V Settings je dobré nastavit pro skupinu základní volby, které je možné měnit i později zvolením ikony tužky vpravo vedle skupiny, kterou chcete editovat.
 • U jednotlivých možností jsou anglické popisky. Například zaškrtnutím Open zvolíte, že se do skupiny může přihlásit kdokoli bez Vašeho souhlasu.
 • Skupinu a změny v ní je vždy potřeba uložit přes Save zcela dole.

Více o skupinách ve webovém manuálu (EN), případně v dvouminutovém videu na Wikimedia Commons.

Smazání skupiny

Smazat svou skupinu můžete přes Groups => My groups a zvolením ikony koše vpravo vedle skupiny, kterou chcete vymazat.

Tipy pro vyučující

V Mahaře založte skupinu pro každý svůj kurz nebo jen předmět, kde chcete Maharu využívat, a to pod jedinečným názvem. Důvod je ten, že každý semestr budou postupně skupiny přibývat, tak aby bylo možné je od sebe rozpoznat. Vytváření velmi specifických názvů slouží především k tomu, aby se účastníci omylem nehlásili do skupin jiných vyučujících a jiných předmětů.

Příklady:

 • 2018-19 BA3NS ws Chris Mon 7:30 (pro jednu rozvrhovou skupinu) – toto je jako příklad fiktivní Chrisova pondělní skupina zimního semestru 2015 BA3 NS od 7:30 h
 • 2018-19 BA3NS ss Chris (pro skupinu, ve které budou studenti sdílet materiály i se studenty všech ostatních vašich skupin stejného předmětu a stejného semestru).

Tímto způsobem se budou vaše skupiny řadit logicky nejdříve podle roku, následně podle předmětu, pak dle semestru. Zároveň budou studenti vědět, kdo skupinu učí.

Z již neaktivních skupin můžete vymazat sdílení svých materiálů. Doporučuje se také na začátek jména skupiny vložit písmenko „z“, aby ve vašem seznamu skupin přehledně zůstávaly nahoře jen ty zrovna používané
(např. z2018-19 BA3NS ws Chris).

Kam dál?

 1. Mahara - přihlášení, co je Mahara
 2. Základní informace - registrace, nastavení
 3. Tvorba stránek - nová stránka, popis editačních ikon, komentáře, příklady, vymazání stránky
 4. Skupiny - přihlášení se do existující skupiny, vytvoření nové, její smazání, tipy pro vyučující