Základní informace


Základní informace najdete v textu níže a ovládání a editace stránek je dost intuitivní, nicméně pro případ potřeby můžete využít následující odkaz, který vede na web s podrobným manuálem k Mahaře v angličtině. Můžete jej studovat po zvolení názvu kapitoly ze seznamu anebo zvolením indexu vpravo nahoře, který ukáže témata dle prvních písmen nadpisů anebo přes Quick search v levém menu – pro základy ale můžete použít i následující odkazy a text pod nimi.

 • Mahara tutorial /EN/ - seznám krátkých videí o základních postupech
 • Na Wikimedia Commons jsou k dispozici média o používání Mahary (obrázky a videa).

Registrace

Registraci do systému Mahara provedete na webové stránce mahara.prf.jcu.cz, vpravo přes odkaz Register.

Návod s obrazovou pomocí pro registraci je případně k dispozici v uživatelském manuálu (EN).

 • Vyplňte minimálně políčka označená hvězdičkou (*) vč. reCaptcha, kde dle instrukcí vyberete správné části obrázku. Vaše jméno a příjmení uvádějte co nejblíže reálným, prosím, účty s podivnými přezdívkami budou smazána. Křestní jména jako Honza, Ivča, Tom, Katka apod. jsou v pořádku.
 • Vyberte tu instituci, ke které patří vyučující, v jehož předmětu budete v Mahaře pracovat (tedy ne nutně tu, ve které máte svůj hlavní obor) - pro kurzy Oddělení jazyků zvolte Language Department, jinak možná nebudete moci pracovat v rámci skupiny kurzu.
 • Pozor na správné zapsání vašeho emailu – jedna chyba v písmenku (často např. y místo z, b/v, m/n nebo třeba vynechaný znak) znamená, že vám přihlašovací email nepřijde – nebyli byste první, kdo by si stěžoval, že email nedostal, a příčina byla právě tato :-)
 • Po schválení registrace, kterou musí provést administrátor, Vám přijde informační email s odkazem na web Mahary PřF JU.  V těle emailu bude odkaz na web Mahary PřF JU, klikem do odkazu do 24 h účet aktivujete - tím začne existovat. Po 24 hodinách možnost přihlášení zanikne a musíte o registraci požádat znovu.
  Můžete zároveň zvolit odlišné uživatelské jméno (3-30 znaků bez mezer); nechte takové, abyste byli rozpoznatelní.
 • Postup je stejný pro vyučující i studenty.

Osobní nastavení

 • Pravděpodobně bude nejdříve potřeba, abyste se přihlásili do skupiny vašeho vyučujícího a předmětu. O skupinách a přihlašování do nich si můžete přečíst na stránce Skupiny.

Vpravo nahoře po rozkliknutí roletky vedle ikony fotky můžete aktualizovat své údaje (vaše v Mahaře zobrazované jméno), nastavení (Settings > General), přečíst si upozornění (Unread) a odhlásit se (Logout). Vše přes editaci stránky (Edit this page) a následné uložení (Display page).
Settings > Notifications je dobré si navolit, jak chcete být informováni o změnách na stránkách a skupinách, které sledujete.

Vidíte-li v pravém menu 1 pending friend“, požádal Vás někdo o přidání jako přítele. Použijete-li odkaz, můžete si zvolit, zda jej přijmete, odmítnete anebo uživateli zašlete zprávu. Stejně můžete volit navržené členství ve skupině (1 group invitation).

Přihlaste se do existujících skupin dle svých zájmů a předmětů, můžete také zakládat vlastní skupiny a zvát do nich uživatele. Více o zakládání skupin ve výše zmíněné části Skupiny.

Kam dál?

 1. Mahara - přihlášení, co je Mahara
 2. Základní informace - registrace, nastavení
 3. Tvorba stránek - nová stránka, popis editačních ikon, komentáře, příklady, vymazání stránky
 4. Skupiny - přihlášení se do existující skupiny, vytvoření nové, její smazání, tipy pro vyučující