Od soboty testujeme na SARS-Cov-2

30.03.2020

V sobotu, 28.3. začalo v laboratořích Katedry medicínské biologie testování na SARS-Cov-2. Díky tomu, že disponujeme BSL2 certifikovanými laboratořemi, vybavenými pro práci s infekčním materiálem, a kde probíhá výzkum virových a bakteriálních patogenů, mohli jsme tyto prostory nabídnout k testování pacientských vzorků.

A nejen prostory, především máme kvalifikované pracovníky a Ph.D. studenty, kteří mají zkušenosti s prací s viry a s infekcí. Navíc mnoho z nich jsou absolventi magisterského oboru Klinická biologie a mají i akreditaci pro práci ve zdravotnictví. Především díky těmto předpokladům a také díky odhodlání a nadšení všech jsme během víkendu stihli otestovat 236 vzorků z táborské nemocnice, která je druhou největší v kraji, a kterou fakulta dostala přidělenou. Velkou zásluhu na rychlosti, s jakou se testování na PřF JU rozběhlo, mají kolegové z Parazitologického ústavu, BC AV ČR, kteří s námi ochotně sdíleli své dosavadní zkušenosti, protože sami začali testovat přibližně týden před námi.

Na testování se podílí především pracovníci a doktorandi Katedry medicínské biologie a Ústavu chemie, ale podporu máme i z dalších kateder a ústavů. Katedra molekulární biologie a genetiky poskytla k testování real-time cycler Bio-Rad CFX96 i se spotřebním materiálem, Ústav aplikované informatiky vyrábí ochranné štíty, které využijí především pracovníci při izolaci virové RNA, Katedra parazitologie nám zapůjčila laboratorní vybavení. A mnoho studentů i pracovníků PřF JU se nabídlo jako dobrovolníci při testování. V dalších dnech budeme připravovat plán dlouhodobějšího režimu testování, protože po uvolnění přísných opatření budou muset laboratoře zase začít fungovat i pro výzkumné projekty.