Naše úspěchy

Skupina kolem Jana Lepše věnující se především ekologii rostlinných společenstev přišla s novými poznatky. Podle výsledků jejich nové studie je hlavním ovlivňujícím faktorem stability rostlinných společenstev stupeň synchronizace mezi dominantními druhy.

Geocaching pomáhá ohroženým druhům už pět let

19.08.2020

Od roku 2015 umísťuje Calla ve spolupráci s kolegy z Přírodovědecké fakulty JU do vybraných pískoven v jižních Čechách tzv. cache (neboli „kešky“). Cílem tohoto ojedinělého projektu je zjistit, jak může geocaching prospět ochraně ohrožených druhů.

Přečíst celé

Největší převis Českého ráje přinesl přímé doklady lesní pastvy v pravěku

12.05.2020

Převis Abri Velký Mamuťák představuje unikátní lokalitu, jejíž jedinečnost tkví v dochování sedimentárního záznamu s bohatými doklady lidské přítomnosti od preboreálu až do současnosti. Vynikající dochování rostlinných makrozbytků, pylu, dřev a uhlíků umožnilo rekonstruovat proměňující se charakter lesů v okolí převisu a zachytit lidský vliv v průběhu pravěku a středověku.

Přečíst celé


První pozorování nového druhu magnetické exploze na Slunci - NASA

17.12.2019

Naši vědci z UFY Přírodovědecké fakulty JU, ve spolupráci s kolegy z Anglie, Indie, Belgie a Číny, poprvé pozorovali a numericky simulovali jev spojený s tzv. "forced magnetic reconnection", což je jev důležitý v souvislosti s ohřevem sluneční korony - jevem, který doposud není ve sluneční fyzice uspokojivě vysvětlen.

Přečíst celé<< předchozí -5 -4 -3 -2 -1 1 2 3 4
následující
>>