INFORMACE K TERÉNNÍ PRAXI I (1. ROČNÍK) aktualizace 7.9.2018

Termíny

3.–7. 9. 2018 (vedoucí dr. Jan Riegert; honza@riegert.cz; tel. 737853560), 10. – 14. 9. 2018 (vedoucí   dr. Petr Veselý; petr-vesely@seznam.cz; 737680408), 17. – 21. 9. 2018 (vedoucí a garant předmětu      dr. Petr Koutecký; kouta@prf.jcu.cz; 732663764).

Rozdělení do skupin se dozvíte po zápisu na PřF JU.

Náplň praxe, vybavení

Náplní praxe je terénní biologie všeho druhu: determinace organismů (botanika, entomologie, obratlovci, řasy), jejich ekologie, základní metody sběru dat, pozorování a odchyt živočichů, atd. Obvykle se budete pohybovat v okolí terénní základny v rámci půldenních bloků, ale počítejte i s možností celodenní exkurze. Na konci praxe budete skládat zápočet z probrané látky (vezměte si index), konkrétní podobu upřesní vedoucí praxe na jejím začátku.

Doporučené vybavení:

• Terénní oblečení a obuv. Praxe se bude konat za každého počasí! Také počítejte s tím, že se může jít i do mokra a že se na vás už těší místní komáři a jiná havěť (jakkoliv v září jich už bývá málo).
  • Zápisník vhodný do terénu + další vybavení, které uznáte za vhodné (lupa, dalekohled, literatura,…)
  • Vlastní spací pytel a pokud možno karimatka (v terénních základnách jsou postele nebo matrace, ale při větším počtu studentů nemusí stačit pro všechny)
  • Pro pohyb uvnitř terénní stanice si vezměte přezůvky.
  • Stravování z vlastních zásob, k dispozici bude malá kuchyňka + lednice (ale myslete na to, že se do ní musíte vejít všichni), možnosti nákupů během praxe omezené (viz níže).
  • Hudební nástroje vítány.

Místo konání a doprava

Skupiny 3. – 7. 9. a 10. – 14. 9.

• Třeboňsko, terénní stanice Botanického ústavu AV ČR, asi 2 km severně od obce Lužnice (severně od Třeboně) u silnice do obce Klec, v turistických mapách je místo označeno „U Zahradníků“ (šipka v přiložené mapce); souřadnice 49°04'49''N, 014°45'21''E
  • Zděná budova, v případě chladného počasí s vytápěním. WC a sprcha v budově. Spaní v několika místnostech s postelemi nebo v případě potřeby na karimatkách ve velké chodbě. V přízemí jídelna s malou kuchyňkou a další místnost pro přednášky.
  • K budově přiléhá travnatá zahrada s ohništěm.
  • Nejbližší větší sídlo Lomnice nad Lužnicí (cca 4 km jedna cesta), malé vesnické obchody jsou i v obcích Lužnice a Klec (cca 2 km, resp. 2,5 km jedna cesta), tamtéž i nejbližší hospody (ty ale fungují nepravidelně, v září je již po hlavní turistické sezóně).
  • Příjezd. Pondělí, vlak s příjezdem do zastávky Lužnice v 11:54 (směr Veselí nad Lužnicí – České Velenice) nebo 12:04 (opačný směr) a poté pěšky na základnu, cca 3 km, 45 min.
    Pokud pojedete vlastním autem, buďte na místě nejpozději ve 13:00. Možnosti parkování přímo u základny jsou omezené (max. cca 5-6 aut na parkovišti před vchodem a cca 3 u vjezdu do stodoly).
  • Odjezd. Pátek dopoledne, podle průběhu zápočtů a po úklidu základny. Odjezdy vlaků z Lužnice směr Veselí nad Lužnicí: 10:04, 12:04 (14:04, atd.); směr Třeboň – České Velenice: 9:54, 11:54, (13:54 atd.)

Skupina 17. – 21. 9.

• Letní výuková základna ZSF JU v obci Hradce (býv. dětský tábor), asi 10 km jihozápadně od Českých Budějovic, 48°55'57"N, 14°21'33"E.
  • Zděná  budova  s   kuchyní   (menší   množství   nádobí k dispozici), jídelnou a místností pro přednášky, záchody a sprchy ve vedlejší budově.
  • Spaní v dřevěných 4-místných nevytápěných chatkách – sledujte předpověď počasí a vezměte si vhodný spací pytel nebo dostatek oblečení.
  • Mezi budovami travnaté plochy, v sousedství ohniště.
  • Obec Hradce malá, bez možnosti nákupů a hostince, nejblíže v obci Lipí (asi 2,5 km), obchod ale malý.
  • Příjezd. Pondělí, vlak z Č. Budějovic ve 12:13 (směr Černý Kříž), příjezd do Hradců 12:29. V opačném směru od Č. Krumlova příjezd v 11:26. Ze zastávky asi 1 km pěšky do tábora. Pokud pojedete autem, buďte na místě do 13:00.
    Železniční trať provozuje společnost GW Train Regio, neplatí zde jízdenky Českých drah, jízdenky lze zakoupit v některých stanicích nebo přímo ve vlaku v prodejních automatech, lze platit bezkontaktními kartami.
  • Odjezd. Pátek dopoledne, podle průběhu zápočtů a po úklidu  základny.  Odjezdy  vlaků  směr  Č.  Budějovice  v 8:41 a 11:26, směr Č. Krumlov 8:28 a 10:29 a 12:29.

Různé

• Pro informace o rozdělení do skupin a případně další požadavky (přidělení do konkrétní skupiny apod.) se obracejte na Studijní oddělení PřF JU
  • Uznávání zápočtů získaných v předešlých letech (opakování studia). Studijní a zkušební řád JU stanovuje (článek 25), že zápočty a zkoušky získané v předešlém studiu může děkan uznat na základě žádosti studenta. V případě zápočtu je podmínkou, že neuplynulo více než 5 let od jeho získání. Pokud tuto podmínku splňujete a nechcete se Terénní praxe I znovu zúčastnit, můžete požádat o uznání zápočtu. Jet znovu ale můžete, pokud máte zájem, v tom případě budete i znovu skládat zápočet. Se souvisejícími dotazy a žádostmi se obracejte na garanta předmětu.
  • S dalšími dotazy ohledně praxe se obracejte na garanta předmětu Petra Kouteckého, v případě opožděného příjezdu apod. na vedoucí jednotlivých skupin.

Přejeme příjemnou terénní praxi.

PDF ke stažení