FameLab 2021 v ČR

17.02.2021

Studenti vědeckých oborů a mladí výzkumní pracovníci mohou prezentovat své každodenní bádání nebo jakékoli věděcké téma v rámci mezinárodní soutěže v popularizaci vědy FameLab 2021, kterou pořádá již po jedenácté v České republice British Council.Odborná porota hodnotí především obsah, srozumitelnost a schopnost zaujmout. Soutěžní prezentace (nesmí překročit 3 min.) jsou akceptovány v češtině, slovenštině nebo v angličtině.

Soutěžícím musí být minimálně 21 let a musí studovat nebo pracovat v České republice ve vědeckém oboru (biologie, chemie nebo fyzika), technickém oboru, medicíně nebo matematických oborech. Zúčastnit se mohou mladí vědci ze soukromého i veřejného sektoru.   

Vybrané finalisty čeká školení MasterClass k prohloubení schopnosti vystoupit na jevišti a před kamerami a národního finále v Praze. Vítěz/ka národního finále bude reprezentovat ČR v mezinárodním finále (to už probíhá jen v angličtině). V mezinárodním finále soutěží vědci z cca 30 zemí pěti kontinentů. Vítězem se stane ten, kdo je schopen vědecké téma vysvětlit publiku srozumitelně, poutavě a přitom vědecky správně.

ČASOVÝ HARMONOGRAM SOUTĚŽE FAMELAB ČESKÁ REPUBLIKA

  • únor – březen 2021

Příjem přihlášek: do 7. 3. 2021

Oblastní kola - regionální kola formou živých vystoupení se pravděpodobně letos nebudou moci konat - přihlášení budou požádáni o zaslání video nahrávky svého vystoupení k posouzení odborné porotě.

  • duben 2021 

Příjem soutěžních video nahrávek (nebo oznámení dat regionálních kol, pokud by to situace umožňovala).

  • květen - červen 2021

Zveřejnění rozhodnutí poroty – oznámení jmen finalistů/ek.

MasterClass – víkendové školení pro vybrané finalisty/ky (datum bude upřesněno). 

  • září 2021

Národní finále, Praha

  • listopad 2021

Mezinárodní finále FameLab 2021, Cheltenham, Velká Británie (prezenční formou, pokud to situace dovolí – bude upřesněno). 

Přihlásit se do soutěže je možné do 7. března 2021.

Plné znění podmínek včetně přihlášky v češtině:  https://www.britishcouncil.cz/projekty/spolecnost/famelab

Informace v angličtině:  https://www.britishcouncil.cz/en/programmes/society/famelab  

Dotazy vítány na  dasa.sephton@britishcouncil.cz