Zkušenosti studentů s programem Erasmus+


Johana M., 2. ročník Mgr., Klinická Biologie

V rámci programu Erasmus+ jsem měla příležitost vyzkoušet si studium na University of Algarve ve městě Faro na jihu Portugalska. Zde jsem si vybrala program Molecular and Microbial biology, který byl vyučován v angličtině a kde vyučované předměty perfektně doplnily obor který studuji v Čechách.

Můj pobyt v zahraničí ovlivnil můj osobní rozvoj a obohatil mě v mnoha směrech. Především jsem poznala jiný, intenzivnější, systém výuky, než na který jsme u nás na univerzitě zvyklí, naučila jsem se základy cizího jazyka, poznala jinou kulturu a zemi, ale především si zde vytvořila nová přátelství. Rozhodně nelituji, že jsem na vzdory počátečním obavám využila možnost vycestovat v rámci mého studia. A malá rada na závěr, štěstí přeje připraveným! Je důležité získat si všechny potřebné informace k výjezdu včas a pořádně si vše promyslet.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stáňa W., 3. ročník Bc., Biologie

Na Erasmus jsem vyrazila do slunné Itálie, kde jsem bydlela u moře s malou pizzérií pod bytem a měla možnost tam studovat mořskou biologii. Ten půl rok je něco, na co budu nejspíš napořád vzpomínat. Odlišná kultura, jazyk, kamarádi z celého světa a západy slunce nad přístavem ze střechy rozpadlého domu s vínem v ruce. Přestože italská angličtina byla na  přednáškách někdy oříšek, univerzita nás vzala i na exkurze do mořského akvária, na konferenci do Říma i do chráněné mořské oblasti na severu Itálie. Co jsem si ale z Erasmu hlavně odvezla? Že to v zahraničí sama zvládnu a že je to něco, co opravdu stojí za to, a tak přestože bych bakalářské studium na JČU nevyměnila za nic na světě, vyrazila jsem magistra studovat do Skotska a myslím, že i za to z nějaké části vděčím erasmácké zkušenosti.