Již proběhlo

 • Projects of Lisa Hain and Kathy Böttinger among the best of SGA 2018

  Projects of Lisa Hain and Kathy Böttinger among the best of SGA 2018

  Final seminar of the grantees of the Student Grant Agency for the year 2018 was held on Dec. 10th, 2018. Our two students are among the best: Lisa Hain as the 1st and Katharina Böttinger as the 3rd. Congratulations!

 • Graduate Teaching Assistant position at JKU

  Graduate Teaching Assistant position at JKU

  JKU Faculty of Engineering and Natural Sciences announces an immediate job opening for a Graduate Teaching Assistant (must hold a Diploma/Master’s degree) for a 20-hour/week, four-year position at the Institute of Organic Chemistry

  Další příspěvky

  Aktuality

  O Ústavu chemie

  Výzkumné aktivity ústavu z velké části navazují na biologické disciplíny tradičně pěstované na Přírodovědecké fakultě nebo ústavech Biologického centra AVČR.

  Neméně důležitou roli hraje na Ústavu chemie PřF JU vzdělávání budoucích učitelů chemie pro střední školy. Přechod těchto studijních oborů na odborné fakulty by měl zvýšit kvalitu výchovy absolventů jejich bezprostředním kontaktem s výzkumným prostředím a odborníky pracujícími v oboru jejich aprobace.

  Studium chemie na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity nabízí studentům jedinečnou možnost kombinace dynamicky se rozvíjející chemie, vynikající biologické výzkumné a vzdělávací základny a příjemného a přátelského studijního prostředí.