Aktuálně

RNDr. Jiří Kratochvíl, Ph.D. z Katedry fyziky, který loni za svůj výzkum nanomateriálů pro biomedicínské aplikace získal ocenění Česká hlava, podal rozhovor Mladé frontě ohledně výzkumu antivirových povrchů.

Ústav fyziky PřF JU se zapojuje do boje proti koronaviru

15.05.2020

Dr. Jiří Kratochvíl, z Ústavu fyziky PřF JU získal projekt TAČR GAMA 2 - Antivirové povrchy pro zdravotnický materiál, který je společným projektem Laboratoře fyziky plazmatu a nanotechnologií a Laboratoře aplikované biochemie na Ústavu chemie a zabývá se vývojem nových materiálů pro preventivní opatření proti přenosu viru s důrazem na rod betakoronavirů (CoV), jejichž podmnožinou je i COVID-19.

Fyzikální čtení zdarma!

21.03.2020

Chcete být v obraze a sledovat aktuální dění v různých oblastech fyziky? Zaregistrujte se a zdarma můžete přistupovat elektronickou formou k článkům z Československého časopisu pro fyziku.

Přednáška Jsou blízkozemní asteroidy hrozbou?

21.02.2020

Zveme Vás na další přednášku Ústavu fyziky PřF JU. Ve čtvrtek 5.3.2020 od 16:00 v budově C, posluchárně C1 bude přednášet Ing. Jana Tichá z českobudějovické hvězdárny a hvězdárny na Kleti. Přednáška bude opět populárně naučná a vstup je samozřejmě zdarma. Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

První pozorování nového druhu magnetické exploze na Slunci

18.12.2019

Doc. Petr Jelínek a Dr. Pradeep Kumar Kayshap z Ústavu fyziky PřF JU ve spolupráci s kolegy z Anglie, Indie, Belgie a Číny, poprvé pozorovali a numericky simulovali jev spojený s tzv. "forced magnetic reconnection", což je jev důležitý v souvislosti s ohřevem sluneční korony - jevem, který doposud není ve sluneční fyzice uspokojivě vysvětlen.

Přednáška Světlo v dějinách aneb od svíčky k laseru

29.11.2019

Zveme Vás na další přednášku Ústavu fyziky PřF JU. Ve středu 11.12.2019 od 16:00 v budově C, posluchárně C2 bude přednášet Mgr. Miroslav Kloz, Ph.D. z ELI Beamlines. Přednáška bude opět populárně naučná a vstup je samozřejmě zdarma. Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

Přednáška Oldřicha Semeráka: Jaký stín vrhá černá díra?

21.10.2019

Dne 7.11.2019 v 16:00 proběhne na Ústavu fyziky Přírodovědecké fakulty JU v budově C, posluchárně C2, populárně naučná přednáška doc. RNDr. Oldřicha Semeráka, DSc. s názvem "Jaký stín vrhá černá díra"? Přednáška je věnována ke 100. výročí měření ohybu světla v gravitačním poli Slunce.

Společný seminář UFY PřF JU a AsÚ AV ČR v Ondřejově

07.03.2019

Ústav fyziky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích ve spolupráci s Astronomickým ústavem Akademie věd ČR zve všechny zájemce z řad studentů, zaměstnanců i veřejnosti na přednášku našeho kolegy Dr. Pradeepa Kumara Kayshapa - Probing the Interface-Region: IRIS High-resolution Spectroscopic Observations.

Ústav fyziky zorganizoval exkurzi žáků ZŠ L. Kuby a Prachatice

22.02.2019

V průběhu exkurze měli žáci možnost navštívit elektronový mikroskop a laboratoře strukturní chemie, akustiky, fyziky plazmatu, optické spektroskopie a výukové laboratoře. Dále proběhlo seznámení s chovy v pavilonu B a se zapojováním elektronických stavebnic. Dopolední program korunovala ukázka létání s drony.

Den otevřených dveří 2019 na UFY PřF JU

09.01.2019

Přijďte se k nám podívat v pátek 18.1.2019 na den otevřených dveří. Čeká vás úvodní prezentace Ústavu fyziky s informacemi o možnostech studia a dále exkurze po ústavu do vědeckých a výukových laboratoří. Těšíme se na vaši návštěvu!!!