Skip to main content

Exkurze na Ostravsko za krajinou pozměněnou člověkem

Po návštěvě spáleniště v Hřensku a velkolomu ČSA na Mostecku zorganizoval prof. Karel Prach, z Pracovní skupiny ekologie obnovy na PřF, další exkurzi na místo zásadně ovlivněné lidskou činností, kde probíhají rekultivace a příroda si s pomocí člověka i bez ní bere území zpět - Ostravsko.

Jako první jsme vyběhli na dominantu Slezské Ostravy, haldu Ema, vysokou momentálně 306 m. Výška Emy se mění, protože halda již desítky let prohořívá a teplota v jejím nitru dosahuje až 900 °C. Díky tomu je útočištěm teplomilných rostlin.

Zatímco halda Ema je turistická atrakce, na haldu Heřmanice jsme se mohli podívat jen v doprovodu zaměstnanců firmy DIAMO, kteří nám poskytli i nesmírně zajímavý vhled do historie a potenciální budoucnosti tohoto území. Halda prohořívá od 90. let, což bylo patrné ze všudypřítomného kouře unikajícího pod našima nohama.

V sobotu jsme se nejprve podívali na funkční odkaliště Pilňok a sousední, již zrekultivovanou plochu travního porostu. Odtud jsme jeli navštívit šikmý kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné, stavbu z 18. století, která přežila důlní činnost v oblasti bývalého města Karviná. Vlivem poklesu půdy o neuvěřitelných 32 metrů je kostel nakloněný o více než 6 stupňů, takže návštěvníci mají postaráno o silný zážitek.

Posledním místem, které jsme navštívili, byla vodní plocha, která vznikla poměrně nedávno na poddolovaném území dnes už zaniklé osady Kozinec u Doubravy na Karvinsku vlivem podzemní vody. Dnes už na místě po obci není ani památky a jezero a jeho okolí prochází terénními úpravami, díky kterým má vzniknout rekreační oblast.

Rádi bychom poděkovali zaměstnancům firmy DIAMO za umožnění přístupu a za skvělý výklad, a Karlu Prachovi za tradičně perfektní organizaci.

Těšíme se na pokračování zase za rok.

Stay in touch
social media

© 2025 University of South Bohemia
Cookies

1

0