• Naše úspěchy

Nová publikace týmu Milana Nováka: Zvýšení efektivity fotovoltaických panelů o 14%

graficky abstrakt

Tým Milana Nováka a studentů z Katedry informatiky zaujal recenzenty svojí publikací řešící kontrolní systém přesného ochlazování fotovolatických panelů v oblasti mírného klimatu.

Společně s kolegy z vysoké školy aplikovaných věd v německém Deggendorfu navrhli a experimentálně ověřili systém, který zohledňuje v near-real-time řadu parametrů, a vůbec poprvé byla do rozhodovacího paradigmatu zahrnuta také náhlá změna atmosférického tlaku v důsledku velmi těžko predikovatelných lokálních změn počasí.
Tímto způsobem bylo dosaženo průměrné 14% zvýšení učinnosti, oproti panelům bez cíleného lokálního ochlazování. Výhodou navrženého řešení je jeho plná otevřenost a škálovatelnost, stejně jako cenová dostupnost, zvyšující výslednou cenu takto vylepšených fotovoltaických panelů pouze marginálně.
Publikace s názvem "Energy-efficient smart solar system cooling for real-time dynamic weather changes in mild-climate regions" vyšla v prestižním časopise "Renewable and Sustainable Energy Reviews" a je k dispozici v open access přístupu zde: https://doi.org/10.1016/j.rser.2023.113347