Vliv personality na asortativní párování a úspěšnost hnízdění ťuhýků obecných

Individuální variabilita jedinců významně ovlivňuje mnohé aspekty jejich života. V poslední době se věnuje pozornost tomu, nakolik ovlivňují osobnostní rysy úspěšnost rozmnožování.

Na ťuhýkovi obecném bychom studovali variabilitu v osobnostních rysech pomocí sady testů. Každý jedinec (oba partneři) by byl individuálně značen (kombinace barevných kroužků) a při odchytu by bylo zaznamenáno chování v ruce a v síti. Poté by bylo v jejich teritoriu založeno krmítko, kde budou pravidelně nabízeni červi. Bude zaznamenávána reakce na novou potravu (červ, modrý červ) a na potravu v novém kontextu (červ s novým předmětem, červ v barevném krmítku). Poté bude proveden experiment s atrapami predátorů u hnízda. Na závěr bude vyhodnocena hnízdní úspěšnost páru (počet vajec, počet vylíhlých a vyvedených mláďat, váha vyvedených mláďat, důvod hnízdního neúspěchu). Budeme testovat hypotézy, že zvířata s odvážnou personalitou jsou aktivnější při obraně hnízda, ale mají nižší hnízdní úspěšnost a že páry s podobnými personalitami (jen odvážní, jen plašší, jen průměrní) mají vyšší hnízdní úspěšnost.

 

Vedoucí práce:  RNDr. Petr Veselý, Ph.D. (petr-vesely_at_seznam.cz)

Katedra: zoologie (Branišovská 1760, pavilon B, České Budějovice)

Zaměření práce: terénní

Předpokládaná hodinová dotace:  více než 10 hodin/týden

Souvislost praxe:  by měla být souvislá

Znalost anglického jazyka: mírně pokročilý

Další informace:  Terénní výzkum bude probíhat od konce května do začátku července (cca 6 týdnů) během souvislého terénního pobytu s členy našeho výzkumného týmu.

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0