6. 10. 2023
od 17:00 do 22:00

„Nejkrásnější, co můžeme prožívat, je tajemno. To je základní pocit, který stojí u kolébky pravého umění a vědy,“ řekl Albert Einstein, zatímco od stolu změnil svět. Zažijme tento pocit společně a nechejme vědu vyzradit její největší tajemství. Zkoumejte, objevujte a bavte se poznáváním. Na co hledáte odpověď? Osvoboďte svou zvídavost a odemkněte bránu k podivuhodným tajům celého světa.

Přírodovědecká fakulta si pro vás připravila bohatý program: 

Můžete si prohlédnout laboratoře a prostory celé fakulty a zapojit se do celofakultní hry Noci vědců o ceny. 

Soutěž probíhá v průběhu celého večera. Stačí když projdete 8 libovolných stanovišť Přírodovědecké fakulty a získáte samolepky do tajenky. 

PROGRAM

Budova C

Přízemí

Luminiscence - Tajemný svět luminiscence aneb studené světlo (učebna C3)

V rámci stanoviště se dovíte, co se skrývá pod pojmem luminiscence. Dále si vysvětlíme, jak luminiscence vzniká, jaké jsou její základní typy a proč se luminiscenci říká studené světlo. Celý program bude doprovázen různými demonstračními pokusy jako fotoluminiscence pigmentů a jiných barviv (vč. chlorofylu), svítící pěna, chemiluminiscence luminolu a oxalátů a mnohé další.


Cukry - Odhalení jednoho tajemství (před učebnou C5)

Porovnání obsahu cukrů v různých druzích ovoce a zeleniny. Účastníci si vyzkouší stanovení obsahu cukrů ve vzorcích ovocných šťáv a popřípadě ve vzorcích nápojů pomocí refraktometru k měření cukru určeného. Je možné změřit i vzorky z donesených nápojů.


Měď - Tajemné komnaty komplexů mědi (učebna C5)

Barevné zkumavkové pokusy s tematikou „měď“, ukázka „chemie na doma“.


Extrakce - Tajemství nemísitelných kapalin (učebna C5)

Pokusy s barvivy, vodou a olejem v dělicí baňce.


Roboti - Tajemství robotických prostředků (učebna C2)

Ukážeme si tajemství robotických prostředků. Robot NAO bude odpovídat na otázky a prozradí vám tajemství pomocí umělé inteligence. Prohlédnout si pak můžete i robotický podvozek, který je též řízený umělou inteligencí.


Drony - Tajemství dronů (v případě hezkého počasí před budovou C, jinak v učebně C4)

Objevte tajemství dronů se senzory, které využívají umělou inteligenci pro rozpoznávání objektů.


Výdej cen


1. patro

Mikroskop - Neviditelné tajemství

Na stanovišti se návštěvníci ponoří do světa, který je pouhým okem neviditelný a budou si moci prohlédnout různé preparáty zvětšené až 400x.


Kadidlo - Tajemství vůně ománského kadidla - využití moderních instrumentálních metod při studiu přírodních látek

Prezentace možností metody vysokoúčinné kapalinové chromatografie se spektrofotometrickou detekcí pro účely studia (nejen) přírodních látek zajímavých vlastností. Kadidlo je vonná pryskyřice produkovaná stromem kadidlovník (Boswellia serrata), jehož cennou složkou jsou tzv. boswellové kyseliny. Tyto sloučeniny mají řadu blahodárných účinků na lidský organismus a jsou jedním ze základních ukazatelů kvality kadidla či výrobků z něj vyrobených. Jak lze tyto sloučeniny spolehlivě identifikovat a kvantifikovat? Co je to HPLC? Stačí špetka vzorku nebo 1 kapka tinktury k analýze? Je Váš nos lepší než náš přístroj? Přijďte se dozvědět zajímavé informace a porovnat Vaše smysly s naším přístrojem!


Fotografie - Argenotypie aneb výroba historické fotografie

Návštěvníci si vyzkouší historickou techniku vyvolávání fotografií založenou na citlivosti železitých solí vůči světlu (proces Van Dyke neboli sépiový tisk).


Barviva - Tajemství zeleného jehličí

Dělení barviv extrahovaných z jehličí, popřípadě z barevných listů stromů pomocí papírové chromatografie. Objevitelé tajemství si připraví extrakt barviv a následně příslušná barviva rozdělí pomocí separační techniky zvané papírová chromatografie. Výsledný chromatogram si budou moci vzít domů a doma se tajemství barviv poodhalí úplně. Nebo to bude s barvivy ještě tajemnější?


2. patro

Prohlídka laboratoří katedry fyziky
Pokusy z mechaniky a elektřiny mechanismu


Prohlídka laboratoří katedry fyziky
Atomová fyzika, měření rychlosti světla, m
lžná komora


Prohlídka laboratoří katedry fyziky
Akustická laboratoř
Možnost vyzkoušet si pájení, zvukové nahrávací studio


Prohlídka laboratoří katedry fyziky
Lasery


Prohlídka laboratoří katedry fyziky
Laboratoř Plazmatu a nanostruktur


Budova B

Tajemství ukrytá v chemickém baru (vestibul B)

Pro návštěvníky budou připravovány různé typy drinků s chemickou/biochemickou tématikou či efektem. Nebude chybět DNA drink, drink se suchým ledem a další. Setkání u baru začíná každou celou hodinu.


Je možné objevit nové druhy savců? (učebna B3)

Přednáška začíná v 17 hod.

Přednáška vysvětlí, proč se počty (nejen) savců stále mění a jestli je stále možné objevit nové druhy. V určitých ohledech i poradí, kam za novými druhy jet a které skupiny studovat.


Ukaž mi lebku a já ti povím, co žeru a jak žiju (učebna B3)

Morfologie obratlovců bývá často provázána se způsobem života. Během praktické ukázky si ukážeme, jak poznat lebky určitých skupin obratlovců. Dále, jak poznat z kostí a zubů věk, potravní specializace nebo míru sociality.


Kryptozoologie anebo lochneska, yetti a spol. pohledem zoologa (učebna B2)

Přednášky v 18:00 a 19:15 hod.

Každý už jistě slyšel o tzv. „kryptidech“ , tedy zvířatech, která jsou hluboce zakořeněna ve folklóru v různých částech světa, ale pro která neexistuje vědecké potvrzení. Tato přednáška by měla své posluchače seznámit s těmi nejznámějšími a nejzajímavějšími kryptidy a předložit zoologické argumenty, zda dané zvíře opravdu může žít, nebo ne.


Magie elektrického pole květů a opylovačů (učebna B1)

Kromě tvaru, barvy a vůně květů umí opylovači detekovat i elektrické pole květů. Dozvíte se, proč je opylovač stále pozitivní a jak elektrický náboj pomáhá přenosu pylu. Program je doprovázen interaktivními úkoly pro děti.


Tajemství 3D tisku (laboratoř aditivní výroby, naproti budově A)

Prozradíme vám tajemství 3D tisku a laserového plotteru.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0