Neolit v jižních Čechách

Projekt se zaměřuje na neolitické osídlení specifického regionu jižních Čech, který byl osídlen až sekundární vlnou šíření kultury s lineární keramikou a v dalších fázích neolitu byl osídlený pouze sporadicky. V rámci projektu je studována dynamika osídlení, nadregionální kontakty a subsistenční strategie zdejších zemědělců a jejich interakce s přírodním prostředím regionu. Lze předpokládat, že v periferních zónách neolitického osídlení mohlo docházet k adaptacím a diverzifikaci kulturního habitatu, který známe z lépe prostudovaných jádrových oblastí neolitického osídlení.

Hlavním řešitelem projektu je Václav Vondrovský z Archeologického ústavu AV ČR v Praze a Archeologického ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Laboratoř archeobotaniky a paleoekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích zajišťuje přírodovědné analýzy a podílí se na řešení otázek spojených s přírodním prostředím a subsistenčními strategiemi prvních zemědělců v regionu.

Členové týmu:

• Václav Vondrovský