ICTTD Bioinformatics Workshop: CAS (cDNA annotation system) - a bioinformatics tool suitable for mining tick, tick-borne pathogen and mammalian ESTs. 8. - 15.6.2008
Napsáno od Ján Štěrba dne . Zveřejněno v PRF.
V minulosti jsme byli poctěni organizací kurzu moderních bioinformatických metod umožňujících efektivní zpracování a využití sekvenčních dat z genových a geonomových studií klíšťat a jimi přenášených patogenů (viry, baterie a prvoci). Pořádání takového prestižního podniku jakým je mezinárodní bioinformatický workshop si velmi považujeme, neboť je to také určité uznání naší práce v oblasti výzkumu klíšťat a jimi přenášených patogenů na společném pracovišti Akademie věd a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Z rozpočtu konsorcia ICTTD byly hrazeny cestovní a pobytové náklady účastníků a vyučujících/přednášejících. K praktickému kurzu v Českých Budějovicích v červnu 2008 bylo vybráno celkem 26 účastníků, vesměs doktorandů a mladých vědeckých pracovníků z 16 různých zemí světa (Ghana, Japonsko, JAR, USA, Mexiko, Argentina, Čína, Holandsko, Brazilie, Indie, Německo, Španělsko, Gambie, Sudán, Slovensko, Česká republika).
Celkem 10 vyučujících praktických i teoretických lekcí přijede z USA, Brazilie, Anglie, Španělska a Německa. Nejmodernější poznatky z oboru předávali přední odborníci z N.I.H. (Národní zdravotní ústavy, Bethesda, MD, USA), ze Sanger Institute v Cambridge, UK a dalších renomovaných pracovišť. Účastníci i vyučující měli k dispozici zbrusu novou počítačovou učebnu s nejmodernější audiovizuální technikou, superrychlým internetovým připojením a dalšími nezbytnými vymoženostmi moderních informačních technologií. Pro vytvoření co nejpříjemnějšího pobytu pro účastníky i učitele jsme připravili také zajímavou nabídku pro společenský program včetně exkurze do Budvaru a jednodenního poznávacího výletu za půvaby jižních Čech.
V posledních dekádě bouřlivého (technického) rozvoje molekulární biologie jsme se ocitli v éře genomiky a proteomiky. Pro tu je typické pořizování úplných sekvencí genů či celých genomů, jakož i proteinů a jejich kompletních funkčních souborů – proteomů, u velkého množství organismů, klíšťata a jimi přenášené patogeny nevyjímaje.
Bioinformatika je moderní věda na rozhraní molekulární biologie/genetiky a informačních technologií, jejíž odborný jazyk přímo hovoří o ´dobývání/dolování dat´(= ´data mining´). To sebou přináší potřebu rychlého vyhodnocení a spolehlivé interpretace funkčního významu (funkční genomika) sekvenčních údajů z plnících se genových a genomových databází. Jinými slovy, stojíme před problémem jak z prakticky nekonečného pořadí jednotlivých písmenek/nukleotidů genetického kódu rozluštit tajenky skutečných genů kódujících každý jednotlivý enzym, vazebný protein či jinou bílkovinu daného organismu. A také jak účelně využít jejich stavebnicového charakteru a vzájemné podobnosti genů k závěrům o historickém vývoji určitých vlastností molekul a potažmo celých organismů. Tato mravenčí práce spojená s hledáním odpovědí v tajenkách funkčních vlastností obrovského množství molekul se týká také klíšťat a jimi přenášených patogenů.
V poslední době bylo v USA dokončeno sekvenování genomu prvního klíštěte druhu Ixodes scapularis, které je blízkým příbuzným našeho klíštěte obecného (I. ricinus). Racionální třídění získaných sekvenčních dat nám umožní v blízké budoucnosti posunout výrazně dosud omezené možnosti v poznání mechanismů přenosu patogenů klíšťaty na molekulové úrovni. A to, doufejme, přispěje k vývoji moderních vakcín proti klíšťatům a jimi přenášených nemocem.
Pro nás jsou klíšťata spojena zejména s přenosem klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy, dvou nejzávažnějších infekčních onemocnění člověka ve střední Evropě. V celosvětovém měřítku (Afrika, Austrálie, Latinská Amerika, Asie) je ovšem závažnost klíšťat coby přenašečů/vektorů infekčních nákaz je ještě mnohem výraznější, zejména dramatickým dopadem na ekonomiku zemědělství (chovy skotu masivně postižené závažnými nemocemi, ehrlichiózou, babesiózou, theileriózou, atd.).
Místní organizátoři:
Libor Grubhoffer (Přf JU; PaÚ BC AVČR, v.v.i)
Ján Štěrba (Přf JU; PaÚ BC AVČR, v.v.i)
Daniel Růžek (Přf JU; PaÚ BC AVČR, v.v.i)
Lenka Štifterová (Přf JU; PaÚ BC AVČR, v.v.i)
Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 |
Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 |
© 2025 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies
O katedře
Lidé a kontakty
Výzkumné týmy
Pro studenty
Semináře katedry
Publikace
Dokumenty
Aktuálně
Kalendář akcí
O katedře
Web katedry zoologie
Lidé a kontakty
Pro studenty
Publikace
Výzkum
Dokumenty
Aktuálně
Kalendář akcí
O katedře
Lidé a kontakty
Struktura oddělení
Pro studenty
Zkoušky
Public Test Centre
Přijímací zkoušky
Další služby
Důležité odkazy
Členství v organizacích a mezinárodní spolupráce
Aktuálně
Kalendář akcí
1
0
O centru
Lidé a kontakty
Fakultní školy
Akce pro školy
Kurzy pro pedagogy
Dětská univerzita
Juniorská univerzita
Univerzita třetího věku
Zintegruj se
Učitelství pro SŠ
Návody a nastavení
První přihlášení
Nastavení a změna hesla pro VPN a Wi-Fi
Změna / Ověření osobního emailu
Změna uživatelského hesla
Email - přihlášení a problémy s přihlášením
NTB k dispozici
Kontakty
P2 - O zkouškách z angličtiny na PřF JU v bakalářském a navazujícím magisterském studiu
P3 - O závěrečné zkoušce z angličtiny v doktorském stupni studia na PřF JU
P5 - O předkládání bakalářských, diplomových prací a rigorózních na Přírodovědecké fakultě JU
P6 - O předkládání disertačních prací na PřF JU
P8 - O elektronické dokumentaci a hlasování v průběhu státních závěrečných zkoušek
P9 - O podpoře doktorských studentů školených kmenovými zaměstnanci PřF JU
P10 - K upřesnění pravidel pro studijní programy zaměřené na vzdělávání a Učitelství pro SŠ
Učitelství pro SŠ
Bakalářské programy
Magisterské programy
Učitelství science pro SŠ
Pedagogické praxe
Oborové didaktiky
Science EduLab
Nabídka témat závěrečných prací
Umáčka
Centrum pro přírodovědné vzdělávání
Doktorské studium
Doktorské studijní programy
Vstupní požadavky
Přihláška
Poplatky a financování
FAQ