Kazek Michalina, Katedra molekulární biologie a genetiky

Řešitel: Kazek Michalina
Mentor: Doležal Tomáš, Katedra molekulární biologie a genetiky
Realizace: 01/01/2020 – 12/02/2023
Rozpočet: 156 980,64 EUR (PřF)
Poskytovatel: EC, H2020-WF-01-2018
www

Abstrakt

Imunitní odpověď je energeticky náročný proces a imunitní buňky musí mít privilegovaný přístup k energii / živinám. Zatímco u savců je tohoto privilegovaného přístupu dosaženo např. na inzulínu nezávislém transportéru glukózy, jak je toho dosaženo u hmyzu není známo. Hostitelská laboratoř získala předběžné výsledky naznačující, že privilegovaného přístupu imunitních buněk octomilek k živinám lze dosáhnout použitím trehalózy místo glukózy. Je velmi dlouho známo, že primárním cukrem v hmyzu je trehalóza, ale že tento sacharid by mohl hrát důležitou roli v privilegovaném přístupu imunity ke zdrojům studováno dosud nebylo. Cílem tohoto projektu je proto otestovat, zda aktivované imunitní buňky octomilky přednostně absorbují trehalózu a přeměňují ji na glukózu intracelulárně, a jsou tedy nezávislé na systémové regulaci sacharidů, a jak důležité by to bylo pro efektivní imunitní odpověď. Projekt je založen na multidisciplinárních přístupech, kdy budou tkáňové specifické genetické nástroje použity k manipulaci metabolismu in vivo za účelem studia imunitní odpovědi pomocí technik molekulární biologie, vývojové biologie a imunologie a nejmodernějších metabolických přístupů. Cílem výzkumného pracovníka je naučit se používat genetiku octomilky a modely infekce dobře zavedené v hostitelské laboratoři a kombinovat je se svými odbornými znalostmi z fyziologie hmyzu, buněčných kultur a zejména metabolomiky.

• Chov a disekce octomilek.
  • Genetika octomilek včetně genetických křížení a různých genových manipulací.
  • Analýza genové exprese specifické pro tkáně / buňky / transkripty (zahrnuje použítí FlyBase).
  • Imunologie octomilek a modely infekce parazitoidními vosičkami a bakteriemi.
  • Aplikace biologie 13C a kombinace genetických manipulací s metabolomickou analýzou.
  • Soft skills – psaní návrhů a publikací a prezentace (zkušenosti školitele a prezentace na konferencích a seminářích fakulty, laboratorní schůzky), mentoring (práce se studenty v hostitelské laboratoři).

Výstupy