Press café Rabeštejnská 2020

Press café s podtitulem „Budou naše děti učit roboti?“ proběhlo 3.2.2022 v prostorách kreativního centra Rabenštejnská 2020.

V Jihočeském kraji je celkem asi 3 000 středoškolských učitelů, jejich průměrný věk je kolem 50 let. Z toho vyplývá, že v následující dekádě se nejen jihočeské školy budou potýkat se zásadním nedostatkem vyučujících a to zejména v oborech, které již dnes označujeme za deficitní, tj. matematika, fyzika, chemie, informatika a biologie. A právě tento alarmující stav našeho školství a s ním spojenou výchovu nových pedagogů dnes společně diskutovali zástupci Přírodovědecké fakulty JU, ředitelé některých středních škol a zástupci médií.

České Budějovice 3. února (ČTK) - Jihočeské střední školy postrádají učitele přírodovědných oborů. Nejvíce chybí pedagogové pro informatiku, fyziku a matematiku. Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity otevřela Centrum pro přírodovědné vzdělávání, které se zaměřuje na přípravu středoškolských učitelů deficitních oborů. Novinářům to dnes řekli zástupci centra i některých škol.

"Dostáváme se do situace, kdy nám učitelský sbor výrazně stárne. Řada kolegů v nejbližší době zvažuje odchod a nás čeká v blízké budoucnosti obměna asi 40 procent sboru," řekl ředitel českobudějovického gymnázia Jírovcova Pavel Kavřík.

V roce 2020 shánělo 80 procent jihočeských středních škol učitele informatiky. Na výuku fyziky byl nedostatek pedagogů na 70 procentech škol. "Já mám jednoho fyzikáře a je mu téměř 70 let. Průměrný věk našeho sboru dosahuje 55 let," řekl ředitel českobudějovické střední průmyslové školy stavební Vladimír Kostka.

Centrum pro přírodovědné vzdělávání nabízí další vzdělávání pedagogických pracovníků. "Zájemci si u nás mohou zvýšit kvalifikaci z učitele pro základní školu na učitele pro střední školu. Nebo si zde mohou rozšířit kvalifikaci o nový předmět," uvedla proděkanka pro učitelské obory přírodovědecké fakulty Jana Kalová. Dodala, že momentálně program vzdělávání pedagogických pracovníků navštěvuje 14 studentů. "Zájem je relativně vysoký. Studenti navíc poznají špičkové vědce, kteří jsou ceněny v daném oboru a zároveň jim ti nejlepší středoškolští učitelé ukazují, jak daný obor vyučovat. Přirozeně se tak studenti potkají s evropskými odborníky ale i s didaktiky z praxe," uvedla.

V Jihočeském kraji je více než stovka středních škol, na nichž pracuje přibližně 3000 pedagogů, kdy nepatrnou většinu tvoří muži.