Článek v Živě o životě v tůních vojenských prostorů

V aktuálním čísle časopisu Živa (3/2023) vychází článek od Terezy Maxerové a jejího školitele Vojtěcha Koláře z Katedry biologie ekosystémů. Dočtete se o unikátních biotopech, které ve vojenských újezdech vznikly a o tom, jak je zachovat poté, co byla cvičiště armádou opuštěna.

Abstrakt:
Článek se zabývá biodiverzitou v tůních v bývalých vojenských cvičištích a problematikou dlouhodobé péče o tyto lokality. Vlivem činnosti armády vznikaly ve vojenských cvičištích unikátní biotopy hostící velkou biodiverzitu včetně velkého počtu ohrožených druhů. Kvůli opuštění daných území armádou však často dochází k zániku těchto biotopů a druhů na ně vázaných. Nabízí se však pestrá škála možností, jak o takové lokality pečovat. V tomto článku prezentujeme příklad bývalého tankodromu u Českých Budějovic, kde bylo k obnově zarůstajících tůní použito prohloubení bagrem, vysekání okolních dřevin a pojezd okolního terénu těžkou technikou. Dále uvádíme příklady z dalších lokalit, kde tůně udržuje např. motokros nebo účelový pojezd armádou či fanoušky vojenské techniky a jmenujeme organismy, kterým tyto zásahy vyhovují.

Pokud nejste předplatiteli časopisu Živa a nemáte k článku přístup, neváhejte kontaktovat Vojtu (kontakty zde), rád se podělí o autorskou kopii.