První pozorování nového druhu magnetické exploze na Slunci - NASA

Naši vědci z UFY Přírodovědecké fakulty JU, ve spolupráci s kolegy z Anglie, Indie, Belgie a Číny, poprvé pozorovali a numericky simulovali jev spojený s tzv. "forced magnetic reconnection", což je jev důležitý v souvislosti s ohřevem sluneční korony - jevem, který doposud není ve sluneční fyzice uspokojivě vysvětlen.

O tomto pozorování a simulacích vydala zprávu i americká NASA:

Ve zprávě najdete i odkaz na článek našich vědců (doc. Petr Jelinek a Dr. Pradeep Kumar Kayshap), publikovaný v časopise The Astrophysical Journal: