• Úvod
  • Naše úspěchy
  • Skupina Ekologie obnovy se úspěšně podílela na další fázi rekultivace pískovny Cep II

Skupina Ekologie obnovy se úspěšně podílela na další fázi rekultivace pískovny Cep II

Skupina působící na Katedře botaniky Přírodovědecké fakulty již několik let spolupracuje se společností Českomoravský štěrk a.s. a se sdružením Calla při rekultivaci pískovny Cep II na Třeboňsku, která je unikátní a v současné době největší plochou přírodě blízké obnovy pískoven v ČR.

S využitím přírodních procesů se vědcům daří obnovovat těžbou zasaženou krajinu a cepské pískovny se tak stávají modelovou lokalitou nejen pro ochranu přírody v těžebních prostorech, ale také pro vědecký výzkum. Několikrát do roka sem při exkurzích přijíždějí čeští i zahraniční vědci a odborníci z praxe.

„Z Cepu II se stává místo známé ve vědeckých kruzích po celém světě. Na velké ploše zde můžeme ukázat, že přírodě blízká obnova těžebních prostorů je naprosto rovnocennou alternativou lesnických či zemědělských rekultivací, která navíc prospívá řadě ohrožených druhů,“ sdělila bioložka Klára Řehounková z Přírodovědecké fakulty. 

    

V současné době zde biologové zkoumají, jací živočichové a rostliny postupně osidlují různorodá stanoviště, která tu pro ně připravili, mj. několik desítek tůní nebo písčiny různé vlhkosti či tvaru reliéfu. V  etapě dokončené koncem roku 2013 přibyla další experimentální plocha, kde vědci vyzkoušejí, jak nejlépe obnovit suché trávníky. Ty patří v jižních Čechách k velmi vzácným a mizejícím stanovištím.

Bližší informace o ochraně a obnově pískoven jsou k dispozici na specializovaném webu Jihočeské pískovny (https://www.calla.cz/piskovny).

Podpořit biodiverzitu obecně je mj. také cílem dalšího ročníku soutěže Quarry Life Award. Druhý ročník této mezinárodní vědecké a vzdělávací soutěže vyhlásila skupina HeidelbergCement, jejíž součástí je i společnost Českomoravský štěrk, a.s. Zapojit do soutěže se mohou odborníci, studenti a další zájemci o obor, pokud do 1. března 2014 přihlásí projekt, který přispěje k ochraně a podpoře biodiverzity těžebních prostorů nebo ke zvýšení povědomí o jejich biologické hodnotě. Veškeré informace o soutěži naleznete na stránkách www.quarrylifeaward.cz

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0