Vědci a studenti z Přírodovědecké fakulty v médiích

Níže najdete několik odkazů na rozhovory s vědeckými pracovníky a studenty Přírodovědecké fakulty JU.

Rozhovor Lucie Výborné s Janem Zrzavým na Radiožurnálu.

O evoluční úspěšnosti, sobeckém genu, pandemiích a dalších zajímavých tématech...Záznam rozhovoru najdete na tomto odkazu.

Reportáž Deníku N z laboratoří Katedry medicínské biologie, kde jsou testovány vzorky na koronavirus. 

Jak vypadá pracovní den lidí, kteří testují vzorky na koronavirus? Čtěte v tomto článku

Rozhovor s profesorem Janem Zrzavým o pandemii koronaviru pro Reflex.

"Koronavirus neznamená v evoluci člověka nic" tvrdí Jan Zrzavý. Více si přečtěte v tomto článku.

Rozhovor s Terezou Majerovičovou a Jaromírem Benešem pro MF DNES.

Rozhovor s dvojicí vědců, která zkoumá zaniklé vesnice subsaharského Senegalu najdete na tomto odkazu.

Život na hranici možného, aneb tajemství ledovců. Marie Šabacká na konferenci TEDx Prague.

Vystoupení polární ekoložky Marie Šabacké na světoznámé konferenci TEDx můžete zhlédnout v tomto videu.

Luděk Berec z Katedry matematiky hostem Českého rozhlasu České Budějovice

Rozhovor o důležité roli matematiky při tvorbě pandemických plánů si můžete poslechnout zde 

Marie Šabacká hostem pořadu Fokus Václava Moravce.

Polární ekoložka Marie Šabacká byla hostem pořadu ČT24 Fokus Václava Moravce s tématem "Chudá bohatá planeta". Celý pořád můžete shlédnout zde.

Petr Jelínek z Katedry fyziky hostem Českého rozhlasu České Budějovice

O svém výzkumu sluneční koróny a nejen o něm vypráví doc. Petr Jelínek z Katedry fyziky. Celý rozhovor naleznete zde.

Tereza Majerovičová a Jaromír Beneš hosté pořadu Planetárium na Českém rozhlasu

Povídání o archeologickém výzkumu zaniklých vesnic v Senegalu si můžete poslechnout na tomto odkazu

Ján Štěrba a Filip Dyčka z Katedry chemie představují nový hmotnostní spektrometr v reportáži Jihočeské televize.

Laboratoř proteomiky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity byla nově vybavena unikátním hmotnostním spektrometrem tims-TOF. Blíže ho veřejnosti představují Ján Štěrba a Filip Dyčka v této reportáži.

Mimořádný objev českých archeologů. Našli stopy obří katastrofy, která mohla měnit dějiny starověku

Článek na info.cz o výzkumu Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Jan Robovský hostem studia ČT24

Vědcům se podařilo uměle vytvořit dvě embrya nosorožce bílého severního. Klíčovou roli v tomto úspěchu sehrál Safari park ve Dvoře Králové nad Labem. Zoolog Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty JU, který se podílel na studii tohoto afrického savce, ve videu hovoří o rozdílech jednotlivých druhů nosorožců. Celá reportáž zde.

Jaromír Beneš hostem studia Leonardo

Doc. Jaromír Beneš z Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie Přírodovědecké fakulty byl hostem Studia Leonardo Českého rozhlasu. Celý pořad o nových poznatcích i mýtech z oblasti archeologie si můžete poslechnout v následujícím odkazu.

Rozhovor s Radimem Šumberou v Jihočeském deníku vědy

Radim Šumbera hovoří o svých cestách na Africký kontinent, o výzkumu rypošů a o tom, jak jsou ve výzkumu přínosné genetické analýzy. Celý článek najdete zde.

Julius Lukeš hostem Prostoru X

Profesor Julius Lukeš svojí prací žije. Tvrdí, že lidé si škodí tím, jak se zbavují parazitů. Vede to k nemocem i změně bakterií ve střevech. Mikrobiom přitom ovlivňuje až 90 procent všech chorob. Celý rozhovor můžete vidět zde.

Jaromír Beneš v rozhovoru pro info.cz

Doc. Jaromír Beneš, vedoucí laboratoře archeobotaniky a paleoekologie na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity, v rozhovoru pro info.cz hovoří o mýtech spojených s takzvaným stěhováním národů. Celý rozhovor najdete v přiloženém odkazu.

Marie Jalovecká v Českobudějovickém týdnu

Rozhovor s Marií Jaloveckou úspěšnou absolventkou Přírodovědecké fakulty JU o výzkumu babesie, parazita přenášeného klíšťaty si můžete přečíst zde.

Rozhovor s Janem Robovským v MF Dnes 

Kriticky ohroženému druhu nosorožce bílého severního svitla naděje. Podle poslední studie mezinárodního týmu vědců, jehož členem je také Jan Robovský z Katedry zoologie PřF JU, by bylo možné je zachránit Rozhovor si můžete přečíst zde

Reportáž o terénních exkurzích na Svalbard a Papuu-Novou Guineu 

Studenti PřF JU již několik let jezdí na zajímavé terénní exkurze do Arktidy a na Papuu-Novou Guineu. Tady si můžete přehrát krátkou reportáž o těchto exkurzích.

Rozhovor se studentkou Anetou Pilíkovou v magazínu Studenta

Rozhovor o Kurzu tropické ekologie a o cestování si můžete přečíst zde

Prof. Jan Zrzavý hostem Pavla Štrunce 

V interview hovoří o definici pohlaví, fenoménu singles či o xenofobii. Celý rozhovor si můžete poslechnout na tomto odkazu.

Prof. Vojtěch Novotný v pořadu GEN 

Prof. Vojtěch Novotný, který již přes dvacet let působí na terénní stanici na Papui–Nové Guineji a na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity představuje svůj výzkum v pořadu České televize GEN.

Nový třídílný seriál o počátcích zemědělství s doc. Jaromírem Benešem na ČRo Planetárium 

Český rozhlas Planetárium začal vysílat třídílný seriál o počátcích zemědělství, ve kterém hovoří prof. Jaromír Beneš. První díl byl vysílán 15. 9. 2018 a jeho záznam si můžete poslechnout na následujícím odkazu od dvacáté šesté minuty a padesáté vteřiny.

ČRO PLANETÁRIUM - POČÁTKY ZEMĚDĚLSTVÍ

Prof. Jaroslav Vrba hostem Českého rozhlasu

Prof. Jaroslav Vrba hovoří v pořadu Lucie Výborné o kvalitě vody v nádržích v České republice. Celý záznam si můžete poslechnout na tomto odkazu.

Rozhovor s Martinem Palusem v MF Dnes

Absolvent PřF JU Martin Palus obdržel v letošním roce Prémii Otto Wichterleho, více o jeho výzkumu si můžete přečíst v tomto článku.

Doc. Tomáš Doležal hostem ČT 

Co se stane, když nedodáme imunitnímu systému dost energie? Nebo naopak, když ji dodáme zbytečně moc? Jakým způsobem se reguluje nakládání s energií organizmu během imunitních reakcí? Pokud imunitní systém nemá dost energie, nemůže být dostatečně efektivní a hůře bojuje s patogenem. To je vcelku logické. Co se ale stane, když se pro potřebu imunity uvolní energie zbytečně moc? Organizmus nemá neomezené zásoby a tak s energií musí nakládat velmi obezřetně. Často se také spekuluje, že uvolněnou energii nevyužívá pouze imunitní systém, ale i samotný patogen. Jak zajistit, aby hostitel zbytečně nekrmil patogeny? Toto jsou důležité evolučně-ekologické otázky, které ovšem není jednoduché experimentálně ověřovat. Pro experimentální ověření je třeba mít především dobrý modelový systém, nejlépe snadno manipulovatelný modelový organismus s dobře definovaným modelem infekce.
Adam Bajgar a Tomáš Doležal z laboratoře molekulární integrativní fyziologie drozofily takový modelový systém mají. Díky genetickému modelu octomilky jsou schopni regulovat množství energie, uvolněné při imunitní reakci a sledovat, jak to ovlivní boj hostitele s patogenem. Zjistili, že pokud imunitní systém nedostane dost energie, tak je skutečně neefektivní a octomilka snáze podlehne infekci. Ovšem zvýšit množství uvolněné energie může někdy imunitní reakci vylepšit, ale někdy naopak může pomoci patogenům na úkor zásob hostitele, záleží na typu infekce. Tyto experimenty navíc ukázaly, že imunitní buňky se při ohrožení organizmu sice chovají sobecky a usurpují si energii pro sebe, ale že také samy tuto svou sobeckost dokáží držet na uzdě, limitovat jí. Na začátku reakce vyplaví molekulu, která utlumí spotřebu energie jinými tkáněmi, později ovšem samy vyplaví enzym, který tuto molekulu degraduje a tak učiní vlastní sobeckosti přítrž. 

Doc. Doležal o poznatcích, ke kterým se svým týmem dospěl, krátce pohovořil ve vysílání České televize. Na reportáž se můžete podívat zde

Rozhovor se studentkou doktorského studia Jarmilou Krásovou 

Mgr. Jarmila Krásová studuje třetím rokem doktorský obor Zoologie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích pod vedením doc. Radima Šumbery Ph.D. Ve svojí disertační práci se zabývá fylogenezí hlodavců v horských oblastech východní Afriky. Rozhovor s ní si můžete přečíst zde

Rozhovor s prof. Janem Zrzavým v časopise Vesmír

Na webu časopisu Vesmír si můžete přečíst rozhovor s prof. Janem Zrzavým, ve kterém s redaktorem Martinem Janáčem mluvil především o tématu násilné smrti.

Rozhovor s prof. Liborem Grubhofferem 

S příchodem teplého počasí se to venku klíšťaty jen hemží. Každé čtvrté klíště je přitom podle průzkumu infikované. Pokud Vás zajímá, zda tento nárůst infikovaných klíšťat souvisí s globálním oteplováním a zda je třeba se jich tolik obávat, přečtěte si rozhovor s profesorem Liborem Grubhofferem, který se Přírodovědecké fakultě výzkumem klíšťat dlouhodobě zabývá.

Rozhovor s prof. Hanou Šantrůčkovou v časopise Vesmír

V aktuálním čísle časopisu Vesmír si můžete mimo jiné přečíst rozhovor s prof. Hanou Šantrůčkovou z Katedry biologie ekosystémů.

Rozhovor s mikrobioložkou Marií Šabackou 

Mikrobioložka Marie Šabacká z Centra polární ekologie vyhrála v soutěži Nadačního fondu Neuron téměř půl milionu korun, které využije na výzkum ohrožených a málo probádaných tropických ledovců v Africe. Rozhovor s Marií Šabackou si můžete přečíst zde

Doc. Radim Šumbera v Dobrém ránu ČT 

Doc. Radim Šumbera z katedry zoologie byl společně s několika rypoši hostem včerejšího Dobrého rána na ČT. Tady najdete odkaz na první vstup, po jeho přehrání je pak možné pustit si na stránce několik dalších.

Jihočeská televize natáčela v Laboratoři fyziky plazmatu

Podívejte se, jaké pokročilé problémy jsou řešeny Laboratoří fyziky plazmatu v rámci projektů NATO, GAČR a dalších.

případně je možné shlédnout pořad Na kloub věci přímo na webu Jihočeské televize

Marie Šabacká v pořadu Vědci pod mikroskopem

Marie Šabacké z Centra polární ekologie vystoupila v pořadu Úřadu vlády České republiky, Sekce místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace, "Vědci pod mikroskopem" (díl 3)

Martin Lulák z CPE hostem Českého Rozhlasu

Martin Lulák z Centra polární ekologie v pondělí povídal o životě na Svalbardu v pořadu Odpolední host Českého rozhlasu České Budějovice. Záznam tohoto pořadu si můžete poslechnout na webu Českého rozhlasu.

Prof. Jiří Komárek hostem Českého rozhlasu

Profesor Jíří Komárek, který působí na katedře botaniky, byl v sobotu hostem Filipa Černého v pořadu Jihočeši. Záznam tohoto pořadu si můžete poslechnout na webu Českého rozhlasu

Rozhovor s doc. Jaromírem Benešem v časopisu Týden

V časopise Týden vyšel zajímavý rozhovor s vedoucím Laboratoře archeobotaniky a paleoekologie, doc. Jaromírem Benešem. Rozhovor si můžete přečíst zde

Doc. Oleg Ditrich v dalším dílu pořadu A DOST!

Doc. Oleg Ditrich opět v pořadu A DOST! Tentokrát o přístrojích, které údajně parazity v lidském těle nejen odhalí, ale dokonce zahubí. Celý díl můžete sledovat zde

Doc. Oleg Ditrich v pořadu A DOST!

Doc. Oleg Ditrich působící na Přírodovědecké fakultě hovoří o rizicích parazitárních infekcí. Je strach z parazitů skutečně oprávněný? Podívejte se na na celý díl zde.

Docent Tomáš Doležal hostem ve studiu České televize

Koncem roku 2016 byl hostem studia ČT24 vedoucí Katedry molekulární biologie a genetiky doc. Tomáš Doležal, který hovořil o tom, jakým způsobem v jeho laboratoři probíhá výzkum fungování imunity a jak se při výzkumu uplaťnují octomilky. Záznam jeho rozhovoru najdete pod tímto odkazem, začíná v osmé minutě. 

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0