Skip to main content

Hydrobiologická exkurze 2024 - krásy Lipna a vodních ekosystémů

Letošní Hydrobiologická exkurze proběhla od 24. do 28. června 2024 v oblasti Pošumaví. Tato každoroční putovní praktická exkurze je ideální příležitostí pro všechny nadšence vodních ekosystémů a studenty přírodovědných a environmentálních oborů. V minulých letech jsme navštívili fascinující lokality jako Brdy, jižní Moravu, Poodří nebo Třeboňsko. Letos jsme se usídlili v kempu na břehu Lipenské přehrady u Horní Plané, odkud jsme vyráželi na naše dobrodružné výpravy.

Program exkurze byl (ostatně jako každý rok!) velmi pestrý. Během pěti dnů jsme prozkoumali Přírodní rezervaci Rašeliniště Kapličky, Přírodní rezervaci Pláničský rybník, navštívili jsme tůně vytvořené činností bobrů na Záhvozdenském potoce a u Chlumského rybníka, či Soumarské rašeliniště s revitalizovaným Jedlovým potokem. Během exkurze studenti probádali tok Ostřice, slepé rameno Vltavy pod Želnavou a hraniční část toku Pestřice a nechyběl ani celodenní výlet na lodičkách po Lipně. Nakonec jsme také po mohutné bouřce přepluli v rámci úspory času Lipno pomocí přívozu.

Terénní exkurze zahrnovala popis prostředí, měření parametrů vod a odchyt ryb, bentických bezobratlých, zooplanktonu a fytoplanktonu. Odpolední a večerní čas byl věnován prohlížení nálezů pod mikroskopy. Na konci kurzu studenti odprezentovali nálezy, poznatky a výsledky své práce. 

Letošní kurz absolvovala pestrá škála studentů z různých fakult JU (PřF, FZT, FROV). Díky tomu došlo k bohaté výměně zkušeností a znalostí. Všem účastníkům kurzu děkujeme a již nyní vymýšlíme, kam vyrazíme příští rok!

Autoři: Katedra biologie ekosystémů

Fotogalerie

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0