Skip to main content

Jaroslav Vrba obdržel medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách

Z rukou předsedkyně AV ČR Evy Zažímalové převzali čestné oborové medaile dva vědci z Hydrobiologického ústavu Biologického centra AVČR – Jiří Nedoma, který zkoumá mikrobiální ekologii jezer a nádrží pomocí sofistikovaných vlastních metod, a hydrobiolog Jaroslav Vrba, jehož dlouholetým zájmem jsou šumavská jezera a jejich ekosystémy.

 

RNDr. Jaroslav Vrba, CSc. (vedoucí Katedry biologie ekosystémů PřF JU, Hydrobiologický ústav Biologického centra AV ČR) patří mezi přední české hydrobiology s výrazným mezinárodním přesahem. Věnoval se například rozkladu organických látek a koloběhu fosforu ve vodních ekosystémech. Jeho vědecká práce je těsně spjata se šumavskými jezery, které stále zkoumá. Významně přispěl i k poznání fungování potravinových sítí v hypertrofních mělkých jezerech a rybnících. Dlouhá léta systematicky propojoval kolegy z oboru na české a mezinárodní úrovni, díky čemuž je považován za zakladatele dlouhodobého vědeckého výzkumu se zásadním významem pro vyhodnocení a predikci dopadů acidifikace nebo globální změny klimatu.

Foto: Čestná oborová medaile Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách, (HBÚ)

Zdroj: Hydrobiologický ústav Biologického centra AV ČR

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0