připravili jsme si pro Vás řadu akcí a interaktivních seminářů, které proběhnou u nás nebo s námi v někde v terénu. Kompletní nabídku včetně kontaktu na přihlášení naleznete v uvedených odkazech a plakátu.
Nenechte si ujít zážitek a vzdělávání spojené dohromady!
Kompletní přehled akcí pro střední školy a učitele středních škol, včetně doplňujícího vzdělávání naleznete na stránkách ⇒Centra pro přírodovědné vzdělávání.
Skryté hodnoty přírodního a kulturního dědictví nejenom v historických zahradách
Historickým zahradám a parkům je tradičně věnovaná pozornost především památkové péče, nicméně i ochrana přírody zde má zájmové objekty. Jedná se zatím o spíše přehlížené biokulturní dědictví, které však nenávratně mizí stále se zrychlujícím tempem.
Náplní kurzu budou jednotlivé přednášky věnované vývoji v čase (od klášterní zahrady ke krajinářskému parku), zahradní tvarosloví na jihočeských příkladech, inspirace z ciziny, regionální odlišnosti, způsoby obnovy i to, jak historické parky ovlivnily skladbu sídelní zeleně. Součástí kurzu budou dvě exkurze. Podíváme se do Terezina údolí u Nových Hradů, které je odrazem evropské sentimentální malebnosti, romantismu i osvícenství, a na moderní park na Hluboké uchovávající tradiční funkce i v nastupujícím věku industriální racionality.
Zaměření jednotlivých lekcí:
1) Od klášterní zahrady ke krajinářskému parku: Zahrada - park - krajina - vývoj historického parku v čase, zahradní tvarosloví na jihočeských příkladech
2) Lednicko-valtický areál a Veltrusy: odlišné a přesto podobné inspirace v nejrozsáhlejších krajinných kompozicích v ČR
3) Česká Loara v kontextu parků moravského úvalu a slezského prstence
4) Sbírkové parky jsou součástí biokulturní rozmanitosti ale mimo arboreta nám doslova mizí před očima.
5) Současný stav historických parků, jejich zdařilé a méně zdařilé obnovy. Patří do historického parku golfové hřiště?
6) Parky formují dřeviny a zkrášlují byliny a drobná architektura. Městské parky a hřbitovy a jejich zeleň.
Exkurze 1 - Terezino údolí u Nových Hradů odrazem evropské sentimentální malebnosti, romantismu i osvícenství
Exkurze 2 - Moderní park na Hluboké uchovává tradiční funkce i v nastupujícím věku industriální racionality
Kurzem provází doc. RNDr. Tomáš Kučera, Ph.D., který se na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích zabývá krajinnou ekologií, ochranou přírody a kulturní krajiny, vlivem zeleně na biodiverzitu, sídelní krajiny, péče o přírodní a kulturní dědictví krajiny. Věnuje se také přednáškové a popularizační činnosti.
Začátek kurzu: 4.10. pak každou následující středu až do konce listopadu
Kdy: 16:00 do 18:00
Kde: Areál PřF JU, Branišovská ČB, Budova B, učebna B1
Přihlášky a dotazy posílejte na email Evy Gardianové: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Biologové jezdí na Vomáčku, studenti péče o životní prostředí jezdí na Šumáčku a studenti učitelských oborů letos poprvé vyrazili na Umáčku - úvodní praxi pro učitelství SŠ.
Ta se konala ve dnech 10-12.9. 2023
Cílem Umáčky je seznámení se se svými novými kolegy a kolegyněmi, potkat starší studenty a některé přednášející, vyměnit zkušenosti apod.
A jak dopadl první ročník kurzu?
Po vzoru úvodních praxí pro bakalářské obory Biologie („Vomáčka“) a Péče o životní prostředí („Šumáčka“) letos Centrum pro přírodovědné vzdělávání pořádalo „Umáčku“ - Úvodní praxi pro učitelství SŠ. Pilotní ročník se uskutečnil ve Středisku ekologické výchovy Horská Kvilda na Šumavě a zúčastněným studentům nabídl možnost poznat své nové kolegy a kolegyně, získat informace o studiu a také diskutovat se staršími kolegy, studujícími učitelství na naší fakultě. Součástí programu byly různé seznamovací a jiné hry, exkurze do okolí Horské Kvildy a vyzkoušení si badatelských aktivit napříč obory. Zpětná vazba od studentů ukázala, že praxe měla kýžený úspěch, a tak v její organizaci budeme pokračovat i v dalších letech.
Kontakt: Mgr. Josef Juráň, Ph.D., Centrum pro přírodovědné vzdělávání, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Ve středu 19.4.2023 proběhl druhý ročník soutěže DIGIDEN, který pořádala Jihočeská hospodářská komora. Kolegové z Katedry informatiky Přírodovědecké fakulty JU, společně s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost připravili několik stanovišť s úkoly, kde si žáci základních a středních škol vyzkoušeli své dovednosti např. v tématech IoT, blokové programování, 3D modelování a tisku či kybernetické bezpečnosti. Všem soutěžícím děkujeme za účast a blahopřejeme výhercům.
Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.