JuniUni – středoškoláci si zkouší, jak to chodí na Přírodovědě

Izolovat vlastní DNA, rozpitvat saranče, nebo zjistit, kolik kofeinu je v našich „oblíbených“ nápojích? To všechno zkouší tento týden účastníci Juniorské univerzity PřF JU. Téměř stovka středoškoláků si pod vedením pedagogů a studentů PřF JU zkouší nejrůznější laboratorní techniky.

V týdnu od 5. do 9. února se rozbíhají první letošní kurzy Juniorské univerzity. Studenti středních škol si tak mohou ozkoušet laboratorní cvičení molekulární biologie ve kterém si na vlastní oči prohlédnou chromosomy a porovnají, jak vypadají během různých fází dělení jádra buňky. Kdo má odvahu, může si při přípravě meiotických preparátů vyzkoušet pitvu sarančí a podívat se, jak takové saranče vypadá uvnitř.

V laboratoři aplikované biochemie si zase studenti střední zdravotnické školy vyzkoušejí dvě metody izolace DNA. Nejprve si vyizolují vlastní DNA z kapky krve, ze které následně zjistí, zda jsou nositeli mutantních genotypů enzymů odbourávajících alkohol. Ve druhé části praktik izolují plasmidové DNA pomocí metody alkalické lýzy.

A v neposlední řadě se podíváme na celosvětově nejvíce konzumovanou psychoaktivní látku „KOFFEIN“. Pomocí kapalinové chromatografie si studenti stanoví koncentrace kofeinu v nápojích, zjistí a porovnají obsah kofeinu v kávě, čaji a energetických nápojích.

V tomto týdnu u nás zažili „vejšku“ studenti z Českých Budějovic, Českého Krumlova, Prachatic, Volyně a dalších jihočeských měst. Další otevřené kurzy Juniorské univerzity JU čekají na své účastníky! Jejich seznam najdete zde: kurzy Juniorské univerzity JU

PŘF

• Přečteno: 394