Adenozin je senzorem rovnováhy mezi buněčnou aktivitou a přísunem živin

Jak buňka měří svou momentální aktivitu, aby mohla požádat své okolí o dostatečný přísun živin? Pavla Nedbalová a tým Tomáše Doležala objevili tento možný mechanismus, který byl publikován v časopise eLife.
Přemýšleli jste někdy o tom, jak může buňka měřit svou aktuální aktivitu? A pokud je to prioritní buňka v rámci organismu, jakým způsobem vyžaduje dostatečný přísun živin ze svého okolí? Podívejte se na nový článek skupiny Tomáše Doležala v časopise eLife, kde doktorandka Pavla Nedbalová ukazuje, že v centru takového mechanismu by mohl být adenozin.
Pokud aktivovaná imunitní buňka nemá dostatek živin, může to ohrozit přežití organizmu. Proto mají imunitní buňky privilegium si adekvátní přísun vyžádat. Tato práce ukazuje, že buňka by mohla měřit rovnováhu mezi svou aktuální aktivitu a příslušným přísunem živin pro tuto aktivitu pomocí adenozinu. Naprostá většina aktivit buňky je spojena s metylacemi molekul a s každou jednotlivou metylací vzniká právě jedna molekula adenozinu, proto množství adenozinu dobře reflektuje aktivitu buňky. Množství živin pak rozhoduje o tom, zda se adenozin recykluje zpět do ATP (dostatek živin) nebo ho buňka vypustí do svého okolí (nedostatek živin). Extracelulární adenozin pak funguje jako signál pro zvýšení přísunu živin. Metabolizmus adenozinu, stejně jako jeho signalizace je univerzální mezi organizmy a proto bude univerzální zřejmě i tento mechanizmus měření rovnováhy mezi aktivitou buňky a přísunem živin. Zajímavou otázkou pak zůstává, které buňky organizmu, mimo imunitních, mají privilegium tento mechanizmus používat a zda ho některé buňky (rakovinné?) nezneužívají ve svůj prospěch.
Digest článku: Energizing immune cells
Přečtěte si také rozhovor pro ScienceZoom JU: Nový pohled na známou molekulu: pomocí adenozinu si buňka říká o víc energie. Podle jihočeských vědců to zásadně souvisí s tím, jak pracuje naše imunita
Kontakt: Mgr. Pavla Nedbalová (