Exkurze do ÚV a ČOV

Naše každodenní existence je závislá na dostupnosti pitné vody a zároveň s sebou nese vznik značného množství odpadních vod. Za to, že naše řeky nejsou smrdutými stokami, vděčíme mimo jiné i čistírnám odpadních vod (ČOV). Několik takových čistíren jsme navštívili během exkurze v rámci kurzu Technologie ŽP.

Naše katedra má ohromnou výhodu v tom, že se na výuce některých předmětů podílejí i odborníci z praxe. Dlouhodobě s námi spolupracuje i Ing. Jiří Stara, zkušený technolog společnosti ČEVAK. Díky němu můžeme během exkurzí nahlédnout do mnoha kategorií ČOV, od velkých městských až po nenápadné venkovské. Všechny mají jedno společné - spojením mechanických a především biologických procesů dokáží z odpadních vod odstranit většinu organické zátěže a také značné množství živin. 

Letošní specialitou byla návštěva vodňanské ČOV, která spolu s komunálními odpadními vodami čistí také odpadní vody průmyslové, v tomto případě pocházející z nedaleké zpracovny drůbeže. Prostředí je to možná podle prvních smyslových dojmů nevábné, ale počítá se výsledek a tím je dostatečně vyčištěná voda na výtoku z ČOV, která významně nezhoršuje kvalitu vody v řece Blanici pod městem.

Některé řeky jsou dokonce tak čisté, že se jejich voda dá po určitých technologických úpravách použít pro zásobování pitnou vodou. A právě tyto procesy úprav byly předmětem našeho zájmu při návštěvě dalšího zařízení, písecké úpravny pitné vody. Na vlastní oči jsme mohli vidět přeměnu surové vody z řeky Otavy ve vodu pitnou, senzoricky vyhovující a hygienicky nezávadnou a která se časem po použití dostane do ČOV Písek a vrátí se do Otavy pod městem. 

    

 

Přihlaste si
odběr newsletteru

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2024 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0