• Fakulta
  • Aktuálně

JU slaví úspěch s MSc. Vedranou Šlipogor, Ph.D., na 72. setkání laureátů Nobelovy ceny v Lindau

S potěšením oznamujeme, že MSc. Vedrana Šlipogor, Ph.D., z Katedry zoologie PřF JU byla vybrána k účasti na prestižním 72. setkání laureátů Nobelovy ceny v Lindau v oboru fyziologie/medicína ve dnech 25.–30. června 2023. Tento pozoruhodný úspěch podtrhuje výjimečný talent a nasazení Dr. Šlipogor v jejím oboru.

MSc. Vedrana Šlipogor, Ph.D., působí jako postdoktorandka na Jihočeské univerzitě, kde se zabývá evolučními otázkami v oblasti behaviorální ekologie, komparativní kognitivní etologie a zejména výzkumu osobnosti zvířat, a jejími souvislostmi s učením u primátů (kosmanů bělovousých) a podzemních hlodavců (rypošů lysých). Dr. Šlipogor studovala v oboru molekulární biologie na univerzitě v chorvatském Záhřebu, účastnila se několika výzkumných stáží ve Francii a Rakousku, dvou terénních sezón v Brazílii a doktorské studium v oboru biologie, stejně jako první postdoktorandské místo, absolvovala na Vídeňské univerzitě v Rakousku, poté se přestěhovala do České republiky na postdoktorandský pobyt na JU, kde se také podílí na výzkumu, vedení studentů a výuce. Za svůj výzkum získala Dr. Šlipogor několik postgraduálních stipendií a grantů, včetně postgraduálního stipendia L'ORÉAL-UNESCO Austria "For Women in Science".

Setkání laureátů Nobelovy ceny v Lindau, která probíhají od roku 1951, slouží jako celosvětově uznávaná platforma pro podporu výměny zkušeností mezi laureáty Nobelovy ceny a mladými vědci. Tato setkání se stala symbolem vědecké inspirace, výchovy nové generace vědců a budování trvalých sítí mladých vědců z celého světa.

Úspěch žádosti Dr. Šlipogor o účast na této akci je důkazem jejího mimořádného přínosu a potenciálu vycházející hvězdy v oboru fyziologie/medicíny. Tato jedinečná příležitost jí umožní navázat kontakt s 30–40 laureáty Nobelovy ceny a připojit se k váženému shromáždění 600 mladých vědců z celého světa. Setkání v Lindau poskytují jedinečné prostředí pro sdílení znalostí, rozšíření perspektiv a navázání spolupráce.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích je na úspěch Dr. Šlipogor velmi hrdá, neboť je nejen ukázkou její individuální excelence, ale také odrazem závazku univerzity podporovat kulturu výzkumu a inovací. Její účast na této prestižní akci nepochybně posílí pověst JU jako centra vědeckých talentů a excelentního výzkumu.

Co nejsrdečněji blahopřejeme MSc. Vedraně Šlipogor, Ph.D., k tomuto výjimečnému úspěchu. Jsme přesvědčeni, že účast na 72. setkání laureátů Nobelovy ceny v Lindau pro ni bude neocenitelnou zkušeností a nabídne jí jedinečné příležitosti k osobnímu i profesnímu růstu. S napětím očekáváme, jaké poznatky a inspiraci přinese JU a její vědecké komunitě.

Více informací o 72. setkání laureátů Nobelovy ceny v Lindau a jeho účastnících naleznete zde.