• Fakulta
  • Aktuálně

Jubilejní desátý ročník prestižního FEBS praktického krystalizačního kurzu

Laboratoř strukturní chemie Katedry chemie vedená prof. Ivanou Kutou Smatanovou připravuje jubilejní desátý ročník prestižního FEBS praktického krystalizačního kurzu, který se bude konat na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích od 9. do 15. června 2024.

Tento kurz má bohatou historii, která sahá až dvacet let zpět, kdy se na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích konal první FEBS kurz “Advanced methods in macromolecular crystallization I”, zaměřený na krystalizaci proteinů, jako i novinky a trendy v oboru proteinové krystalogeneze. Od té doby se stal tradicí a přilákal přes 300 studentů a postdoktorandů z celého světa.

Ani pandemie covid-19 nezastavila jeho pokračování, a v srpnu 2021 se uskutečnil devátý kurz ve zpřísněných podmínkách, ale v off-line režimu. Rentgenová difrakce zůstává stále zásadní metodou pro studium struktury biologických makromolekul, zejména komplexů protein-inhibitor / substrát. I přes pokroky v oblasti cryoEM jsou výzvy v krystalizaci biologických makromolekul pořád aktuální.

Cílem kurzu je překlenout propast mezi novými poznatky a praktickými dovednostmi. Studentům budou přednášet renomovaní odborníci, kteří poskytnou své cenné odborné znalosti a zkušenosti a tím navážou na úspěšnou tradici těchto kurzů. Studenty navíc seznámí s novými tématy jako je screening fragmentů, intracelulární krystalizace nebo cryoEM. Jsme si jisti, že diskuse o teorii spojena s laboratorními experimenty vytvoří jedinečný vzdělávací zážitek, který studentům poskytne nezapomenutelné zkušenosti a zážitky.

Více informací zde.

prof. Mgr. Ivana Kutá Smatanová, Ph.D. and co.