• Fakulta
  • Aktuálně

Letní tábor s Přírodovědou 2020 – Mise Gaia

Po roční odmlce se v letošním roce opět uskutečnil Letní tábor s Přírodovědou, tentokrát na táborové základně Mrhal nedaleko Českých Budějovic v termínu 12. – 24. července.

Na předešlých pět expedic jsme navázali speciální misí na záchranu planety s názvem Mise Gaia. Táborníci se vydali bránou času do budoucnosti, aby pomohli zachránit poslední zbytky přírody na Zemi. Celotáborovou hru provázelo získávání jednotlivých velkoplošných chráněných území v ČR (národní parky a chráněné krajinné oblasti) v různých soutěžích. Každá ze soutěží nějakým způsobem souvisela s ochranou přírody a měla dětem přiblížit, jak se u nás příroda v praxi chrání. Dále také získávaly kartičky s chráněnými druhy rostlin a živočichů za úklid, vzorné chování a pomoc ostatním. Z dalších typických táborových aktivit samozřejmě nechyběly například noční bojovka, výprava za pokladem nebo táboráky s kytarou.

Součástí tábora byl i velmi bohatý odborný program, na kterém se jako obvykle podíleli zaměstnanci a studenti Přírodovědecké fakulty. Děti si tak například vyzkoušely izolaci DNA, různé formy odchytu hmyzu, tvorbu mikroskopických preparátů, odběr vzorků vodních organismů, lov ryb do zátahové sítě nebo nastražení „živochytných“ pastí na drobné hlodavce. Určovaly bezobratlé živočichy, rostliny, ptáky a další organismy.

V rámci večerních přednášek vyslechly poutavá povídání o parazitech, hlenkách, dinosaurech, podzemních savcích nebo o ostrově Papua Nová Guinea. Táborníci se také vypravili na dva výlety. Nejprve do Zoo Hluboká a pak i do prostor Přírodovědecké fakulty. Zde měli možnost nahlédnout do laboratoří Katedry fyziky a do chovu savců. Během návštěvy fakultní včelnice se pak dozvěděli fascinující fakta ze světa včel.

Po dvanácti dnech plných dobrodružství se pak bránou času vrátili zpět do současnosti obohaceni o spoustu zážitků a zkušeností, které jistě budou hojně využívat v rámci vlastní snahy o ochranu přírody na Zemi.

Více fotografií naleznete na FB stránce tábora.