• Fakulta
  • Aktuálně

Makrofágy hrají zásadní metabolickou úlohu v metamorfóze drozofily

Makrofágy udržují homeostázu tkání tak, že odstraňují staré, poškozené a apoptotické buňky. Během metamorfózy prochází holometabolní hmyz, včetně octomilek, dramatickou proměnou - larvální tukové tělo prochází buněčnou smrtí a nakonec je nahrazeno tukovým tělem dospělce. Ačkoli bylo prokázáno, že makrofágy infiltrují odumírající larvální tukovou tkáň, jejich úloha při metamorfóze není dobře známa.

V článku, který byl zveřejněn v časopise Development, Adam Bajgar a jeho kolegové zjistili, že makrofágy přeměňují pohlcenou hmotu z larválních adipocytů na živiny, které mohou být využity jinými tkáněmi během post-metamorfického vývoje. Autoři nejprve charakterizovali ultrastrukturu tukového tělesa v průběhu metamorfózy a pozorovali, že makrofágy se podílejí na remodelaci tukové tkáně tím, že pohlcují lipidové kapky, RNA-proteinové granule a další buněčné zbytky z adipocytů. Pomocí lipidomické analýzy a transkriptomického profilování pak autoři zjistili, že makrofágy nově vylíhlých much přechodně přejímají metabolické rysy podobné adipocytům, aby mobilizovaly nutričně bohaté látky z larválního tukového tělesa.

Nakonec autoři geneticky odstranili schopnost makrofágů produkovat lipoproteiny, takže makrofágy nemohli redistribuovat živiny z larválních adipocytů a u těchto jedinců pozorovali opožděné dozrávání vaječníků. Celkově tato zjištění odhalují metabolickou roli makrofágů během postmetamorfického vývoje.

Článek byl zároveň vybrán jako Research Highlight, ke kterému vyšel doprovodný článek a s autory byl sepsaný rozhovor The people behind the papers

Rekonstruovaný 3D model uCT analýzy mouchy po 0 hodinách po vylíhnutí z kukly k vidění zde

Gabriela Krejčová, Adéla Danielová, Hana Sehadová, Filip Dyčka, Jiří Kubásek, Martin Moos, and Adam Bajgar. (2024) Macrophages play a nutritive role in post-metamorphic maturation in Drosophila. Development, 151 (7): dev202492. Available from: https://doi.org/10.1242/dev.202492

Kontakt: Mgr. Adam Bajgar, Ph.D. (bajgaa00 at prf.jcu.cz)