Mezinárodní konference Plant Biology CS 2019

V neděli 25. srpna 2019 proběhl v Českých Budějovicích na Přírodovědecké fakultě JU úvodní den největší tuzemské konference odborníků v oboru experimentální biologie rostlin.

Mezinárodní setkání s názvem „Plant Biology CS 2019“ trvalo 6 dní a zúčastnilo se jej téměř 300 vědců a studentů z celého světa. Účastníci se věnovali tématům jako např. genetické manipulace, přizpůsobení rostlin globální změně, genomika zemědělských plodin či rostlinné biotechnologie.

Celou konferenci doprovázela vzpomínka na Jaroslava Kerlese, významného jihočeského výtvarníka a karikaturistu, jehož vtipy a ilustrace jsou s přírodou často spjaty.

Setkání odborníků v tomto oboru nebylo ojedinělé, má dlouholetou tradici. Letos se jednalo v pořadí již o patnácté. Poprvé však byla konference skutečně mezinárodní, jednacím jazykem se stala angličtina a mezi hlavní řečníky byli pozváni špičkoví odborníci a vůdčí osobnosti z prestižních světových pracovišť, např. z Univerzity v Cambridge, Australské národní univerzity nebo německého Institutu Maxe Plancka.

Setkání bylo mimořádné také v tom, že příležitost k prezentaci vlastních výsledků dostal velký počet mladých vědců.

Program konference byl rozdělen do dvaceti tematických sekcí, které se věnovaly široké škále otázek biologie rostlin, např. stavbě rostlin, jejich rozmnožování, hospodaření s vodou, výživě a transportu živin či fotosyntéze, dále genetickým manipulacím, šlechtění či adaptacím rostlin na okolní prostředí (jejich přizpůsobení změně klimatu, suchu) nebo obraně proti patogenům či škůdcům. Nechyběly ani tematické oblasti směřující do praktických aplikací jako rostlinné biotechnologie nebo využívání vědeckých metod v rostlinné produkci. K posledně jmenovanému tématu se vázal také workshop, který proběhl v rámci agrosalonu Země Živitelka v pondělí 26. 8.  od 14 hodin v pavilonu Z.