Nový způsob určení pohlaví u motýlů

Vědci z Biologického centra AV ČR a mezinárodní tým spolupracovníků pod vedením Dr. Arjena van´t Hofa objevili nový způsob určení pohlaví u motýlů.  Pohlaví afrického okáče Bicyclus anynana je řízeno různou kombinací variant, tzv. alel, genu Masculinizer umístěného na pohlavním chromosomu Z. Samice mohou mít jen jednu variantu, samci musejí mít dvě různé. Pokud se u samce vyskytnou dvě stejné alely, samec umírá ve stádiu embrya. Gen Masculinizer má v běžně velké populaci mnoho alel, pokud by ale došlo k zmenšení populace a tím i k poklesu množství alel, bude častěji docházet k umírání samců. Pokud se stejný mechansmus určení pohlaví vyskytuje i u jiných druhů, může to zejména u těch ohrožených představovat velký problém. Práce byla publikována v prestižním časopise ScienceAdvances. Spoluautorkou práce je i Magda Zrzavá z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty JU.

Více infromací naleznete na stránkách BC AV ČR zde.

Přihlaste si
odběr newsletteru