• Fakulta
  • Aktuálně

Obrovský úspěch vědců z Přírodovědecké fakulty

Nový druh cizopasníka objevený v plošticích na Turnovsku představuje mimořádný objev. Ukázalo se totiž, že parazit má naprosto nepředvídatelnou a výraznou odchylku od genetického kódu, který je jinak úplně stejný u drtivé většiny organismů včetně člověka.
Rozluštění této genetické záhady, o něž se postarali výhradně čeští molekulární biologové především z Mikrobiologického ústavu AV ČR a Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR s podporou Grantové agentury ČR, otiskl prestižní odborný časopis Nature.

Ačkoli nově popsaný parazitický prvok Blastocrithidia nonstop nenapadá přímo člověka, je blízce příbuzný trypanozomám, které způsobují řadu závažných chorob, například spavou nemoc. Díky své genetické „úchylce“ je nový prvok velmi cenný pro další biologický výzkum, protože může vědcům umožnit dosud nepředstavitelné manipulace s genetickým kódem.

Na výzkumu se podíleli studenti a zaměstanci PřF: Ambar Kachale, Anna Nenarokova, Serafim Nenarokov, Zdeněk Paris a Julius Lukeš

Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst zde: Tisková zpráva AV ČR

Reportáž České televize k tomuto tématu si můžete pustit zde.

zdroj: Tisková zpráva Akademie věd ČR