• Úvod
  • Fakulta
  • Aktuálně
  • Plužiny. Historické polní systémy České republiky

Plužiny. Historické polní systémy České republiky

Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze a Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity vydala publikaci Plužiny. Historické polní systémy České republiky. Jde o kritický katalog ke stejnojmenné výstavě. Česká a anglická jazyková mutace knihy shrnuje přístupným způsobem široké odborné veřejnosti výsledky pětiletého projektu týmu krajinných ekologů, archeologů a historických geografů téma historických polních systémů. Dochované pozůstatky historických zemědělských plužin jsou cennými historickými artefakty a kulturním dědictvím, ale rovněž hodnotnými přírodními stanovišti s vysokou estetickou hodnotou. Relikty středověkých plužin představuji svědectví o historickém osidlovaní a hospodařeni. Jsou hmatatelnou ilustraci středověké organizace půdního fondu v návaznosti na sídla a základem, od kterého se odvozuje dnešní pozemková držba. V relativně nezměněné podobě přežily několik století pod vlivem různých politických a ekonomických systémů a lze je označit za jedny z nejmalebnějších krajin ve střední Evropě. Jsou kulturně historickým dědictvím vzniklým díky tradičním způsobům využívaní půdy.

Kniha je dostupná v PDF verzi na stránkách obou univerzitních pracovišť. Tištěná verze bude k dispozici koncem měsíce října 2022.

Kniha - kritický katalog ke stejnojmenné výstavě je na tomto odkazu.

Zůstaňme v kontaktu na
sociálních sítích

Branišovská 1645/31a, 370 05 České Budějovice Tel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Branišovská 1645/31a, 370 05 České BudějoviceTel. 387 776 201 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

© 2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies

1

0