• Fakulta
  • Aktuálně

Studenti kurzu Technologie ŽP navštívili Vodní elektrárnu Orlík

Druhá exkurze kurzu Technologie ŽP vedla pod hráz Orlické přehrady do Vodní elektrárny Orlík. Studenti se nejprve seznámili s fungováním sítě hydroelektráren v Česku a následně s historií elektrárny od uvedení do provozu na začátku šedesátých let 20. století, přes závažné poškození během povodní v roce 2002, až po plány do blízké budoucnosti, kdy elektrárnu čeká významná modernizace. Po nezbytném vysvětlení technologického principu výroby elektřiny za pomoci vodních turbín se studenti vydali do zázemí elektrárny. Během prohlídky provozu měli možnost přímo ve strojovně pozorovat jednu z Kaplanových turbín v akci. Na závěr exkurze skupinka návštěvníků dorazila pod těleso hráze Vodní nádrže Orlík, kde byla zajímavá exkurze ukončena pohledem na pootevřený Johnsonův ventil v patě hráze, který slouží k řízenému upouštění vody ze dna přehrady.