• Fakulta
  • Aktuálně

Ve věku 93 let zemřel polární ekolog Josef Svoboda

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu, že v pondělí 21. listopadu 2022 zemřel v Burlingtonu (Ontario, Kanada) pokojně v kruhu své rodiny ve věku 93 let profesor Josef Svoboda, narozený 16. 7. 1929, zahraniční člen Učené společnosti, emeritní profesor univerzity v Torontu.

Profesor Josef Svoboda, celoživotní skaut a v důsledku své činnosti v křesťanském studentském sdružení politický vězeň v letech 1949-58 (viz jeho vzpomínky pro Paměť národa), pracoval v letech 1965-68 v ekologickém oddělení Botanického ústavu ČSAV v Brně.

Po svém odchodu do Kanady koncem r. 1968 nejprve dokončil svá v letech 1949-66 násilně přerušená vysokoškolská studia. Doktorát obdržel na University of Alberta v Edmontonu na základě výsledků svého ekofyziologického výzkumu rostlin na ostrově Devon Island v kanadské Arktidě. Potom pracoval až do odchodu do důchodu jako vědec a pedagog na Erindale College torontské univerzity v městě Mississauga. Díky svým znalostem a zkušenostem, získaným v mnoha expedicích se spolupracovníky a studenty, se stal jedním z předních světových odborníků v oboru polární ekologie. Jeho zásluhy o poznání přírody kanadské Arktidy byly v roce 2021 oceněny nejvyšším kanadským vyznamenáním „Order of Canada“.

Josef Svoboda nepřerušil spojení se svými kolegy ve své staré vlastí ani v letech 1968-89 a v letech 1991-2017 k nám vícekrát přijel a přednášel na zdejších univerzitách (včetně Biologické fakulty Jihočeské univerzity, přednášel zde semestrový kurz Polární ekologie a Botanického ústavu AV ČR v Třeboni, přednášel o kanadských arktických Inuitech). V roce 1995 obdržel čestný doktorát Masarykovy univerzity v Brně, kde začal studovat v roce 1948, a v roce 2010 byl zvolen zahraničním členem Učené společnosti ČR. V roce 2017 obdržel Řád sv. Silvestra, udělený papežem a též cenu Nadace Neuron. Jeho jméno nese česká arktická stanice na Svalbardu.

Vzpomínejme na prof. Josefa Svobodu s vděčností za jeho život a dílo; obojí poskytuje příklady hodné následování v každé době. Vznik České arktické vědecké infrastruktury Jihočeské univerzity a Centra polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity byl inspirován celoživotním dílem profesora Josefa Svobody. Snažme se zachovat a rozvíjet jeho přínos k výzkumu polárních oblastí i v České republice, snažme se podporovat dlouhodobý ekologický výzkum polárních oblastí, podporujme participaci české vědy v řešení palčivých globálních ekologických problémů naší planety.

Další informace o životě Josefa Svobody na webových stránkách České učené společnosti (www.learned.cz)